ČR loni dosáhla nejlepšího výsledku ve slaďování s právem EU

esko loni dosáhlo zatím nejlepšího výsledku ve slaďování českého práva s evropským. V žebříčku unijních zemí vystoupala na pátou příčku, neboť na podzim scházelo přizpůsobit české zákony jen třem evropským směrnicím.

Nejvyšší státní zástupce, dovolání v kauze Bečvářova statku
Foto: Fotolia

V žebříčku unijních zemí vystoupala na pátou příčku, neboť na podzim scházelo přizpůsobit české zákony jen třem evropským směrnicím. Před koncem roku se ale jejich počet kvůli rozpuštění Sněmovny zvýšil na osm. Vyplývá to z vládní zprávy o přejímání legislativních závazků ČR vůči EU v loňské roce, kterou dostal k projednání Senát.

Ze zákonů, které měly být kvůli EU přijaty do konce loňského roku, zatím Sněmovna stihla teprve minulý týden schválit novelu usnadňující přeshraniční zdravotní péči nebo novelu zákona o obalech. Novelu autorského zákona poslanci teprve rozjednali. Na schválení čeká také novela usnadnění přeshraniční výměny informací o dopravních přestupcích.

Do dubna by se mělo v českém právním řádu objevit dalších devět zákonů nebo novel, mimo jiné zákony o rozpočtové odpovědnosti, o pobytu cizinců nebo o odpadech. Nejblíže má z této skupiny k přijetí zřejmě novela zákona o volbách do Evropského parlamentu, kterou Sněmovna hladce schválila.

Zpráva také uvádí, že do konce loňského listopadu bylo proti Česku vedeno celkem 28 řízení pro nepřevzetí nebo nesprávné převzetí evropských předpisů. Bylo to o devět méně než v předcházejícím roce. Dvě žaloby Evropské komice na Česko Evropský soudní dvůr zamítl, ve dvou případech jim vyhověl. Odsuzující verdikty se týkaly zpoplatnění železnic a zaměstnaneckého penzijního pojištění, za což ČR dostala pokutu ve výši čtvrt milionu eur (zhruba 6,75 milionu korun).

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články