Kandidátem na ústavního soudce má být Vojtěch Šimíček

Dalším kandidátem prezidenta Miloše Zemana na ústavního soudce by měl být Vojtěch Šimíček, předseda volebního senátu Nejvyššího správního soudu.

Klouzavý mandát
Foto: Fotolia

Hlava státu, která už má i dva další kandidáty, to naznačila v rozhovoru s ČTK. Nepřímo tyto informace potvrdil i předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Zeman uvedl, že má již trojici kandidátů, které pokládá za velmi kvalitní, jejich jména ale prý ze zdvořilosti prozradit nechtěl. Nejprve je chce za týden nebo dva sdělit Senátu, který kandidáty musí schválit. "Snad vám napovím a vy si to možná zjistíte, že jeden kandidát mě upoutal poněkud drsnou, chce se říci téměř rusnokovskou větou: Je-li nějaký zákon blbý, neznamená to ještě, že je automaticky protiústavní," napověděl ale posléze. "Pokud zapátráte v archivech, možná, že alespoň u jednoho z těch tří přijdete na to, kdo to je."

Takovým kandidátem by měl být právě soudce Nejvyššího správního soudu Šimíček, který v rozhovoru v souvislosti se soudními spory kolem zákona o přímé volbě prezidenta prohlásil: "Pokud je nějaké zákonné ustanovení hloupé, ještě neznamená, že je protiústavní."

Informaci ČTK nepřímo potvrdil i předseda Nejvyššího správního soudu Baxa. "Vůbec nepochybuji o tom, že má ty nejlepší předpoklady pro to být ústavním soudcem. Samozřejmě nám bude velmi scházet v případě, že kandidatura úspěšně proběhne, a nebude jednoduché ho nahradit," řekl ČTK Baxa.

Letos ve funkci skončí trojice ústavních soudců. V květnu vyprší funkční období Stanislavu Balíkovi, v červnu Michaele Židlické a v září Ivaně Janů.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články