Menu

Aktuality

Okresní soud po roce opět projednává zlínskou větev kauzy metanol

AktualityČTK03.05.2017
ČTK03.05.2017

Zlín 3. května (ČTK) - Okresní soud ve Zlíně se dnes po více než roce vrátil k projednávání případu tří aktérů metanolové kauzy. Muži figurovali mezi 31 lidmi, kteří byli v lednu 2014 obžalováni v hlavní větvi kauzy metanol. Krajský soud ale jejich případ poslal okresnímu. Zatímco řada jejich spoluobžalovaných už byla pravomocně odsouzena, v kauze projednávané zlínským okresním soudem ještě nepadl ani prvoinstanční rozsudek. Muži jsou obžalováni z ohrožování zdraví závadnými potravinami.

Případ provázejí nepříznivé okolnosti, které soud nemohl ovlivnit a které řízení protahují, například vynucené změny v senátu. Věc bude opět projednávat nový senát, některé důkazy se tak mohly opakovat. Státní zástupkyně i obžalovaní ale souhlasili s tím, že se pouze přečtou podstatné obsahy protokolů o dosavadních sedmi hlavních líčeních. Předseda senátu Pavel Dvorský je četl dnes a bude je číst i ve čtvrtek.

Další průběh hlavního líčení bude podle státní zástupkyně Karly Bílkové záviset na tom, zda budou mít strany návrhy na doplnění dokazování.

Devětašedesátiletý Zdeněk Kopl z Vizovic na Zlínsku podle obžaloby převzal na přelomu srpna a září 2012 za účelem zisku od hlavního distributora směsi Jiřího Vaculy v Podkopné Lhotě asi 2200 litrů směsi metanolu a etanolu. Policii se nepodařilo zjistit, jak s ní Kopl naložil. Muži proto hrozí nejvýše dvouletý trest, protože mu není kladeno za vinu poškození zdraví konzumentů. Kopl podíl na distribuci látky, jež zabila pět desítek lidí, popírá.

"S kauzou nemám nic společného. Nikdy jsem žádný alkohol neprodával. Měl jsem jen doma slivovici ze svých švestek. Nikdy jsem nic nevozil, je to absolutní nesmysl," řekl dnes ČTK Kopl. Délka řízení se na něm prý podepsala, zhoršila se mu cukrovka.

Osmačtyřicetiletý Daniel Rafaj ze Zádveřic-Rakové na Zlínsku potvrdil, že zhruba od roku 2010 obchodoval s nelegálním alkoholem. Podle obžaloby si ho opatřil i na přelomu srpna a září 2012, kdy směs kontaminovanou metanolem použil k výrobě nejméně 360 litrů slivovice. V září ji podle obžaloby prodal či dal neznámému počtu lidí, z nichž pět utrpělo těžkou újmu na zdraví. Rafaj vinu přiznal a svého jednání litoval. Odběratele prý poškodit nechtěl.

Kopl i Rafaj nesou nelibě medializaci kauzy. "Mrzí to všechny, že se to stalo. Bylo to neúmyslné, nikdo, kromě těch, co to namíchali, o kontaminaci alkoholu nevěděl," uvedl Rafaj. Hrozí mu tři až deset let vězení. Stejný trest hrozí i sedmatřicetiletému Petru Veselému z Uherského Brodu, který byl jeho zákazníkem a za účelem dalšího prodeje 8. září 2012 odebral asi 120 litrů slivovice kontaminované metanolem.

Nabízel ji přes internet i jinou inzercí a několika lidem ji prodal. Veselý podle obžaloby přivodil těžkou újmu na zdraví dvěma zákazníkům. U soudu řekl, že se domníval, že kupuje slivovici z legální pálenice. S novináři dnes mluvit nechtěl. Míchači směsi Rudolf Fian a Tomáš Křepela byli už dříve odsouzeni na doživotí, hlavní distributor Vacula přijal patnáctiletý trest. Za mřížemi skončila i řada prodejců otráveného alkoholu.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři