Prezident napadne služební zákon nejen kvůli politickým náměstkům

Praha 2. listopadu (ČTK) - Prezident Miloš Zeman napadne u Ústavního soudu služební zákon nejen kvůli politickým náměstkům. Právníci Hradu v normě našli řadu dalších chyb, takže podání bude výrazně širší. Řekl to v dnešních Hovorech z Lán. Zákon prezident vetoval, ale poslanci jeho veto přehlasovali.

Česká tisková kancelář

(Pozn. red.: Zpráva obsahuje v následujícím textu ve 3. odstavci vulgarismus. Prezident Zeman použil v rozhovoru vulgarismy opakovaně s vysvětlením, že tak činí i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.)

Detailní informace, čeho se další námitky týkají, prezident neuvedl. S podáním musí počkat, než služební zákon vyjde ve Sbírce zákonů, což odhaduje na přibližně dva týdny. "Pak uvidíte, co všechno kromě paragrafu týkajícího se politických náměstků proti tomuto služebnímu zákonu namítáme," řekl.

Zeman už dříve avizoval, že se na Ústavní soud obrátí právě kvůli tzv. politickým náměstkům. Poslanci navzdory varování hlavy státu přijali zákon v podobě, která byla výsledkem dohody koalice s opozičními stranami ODS a TOP 09. Politické náměstky v normě zachovali a naopak zrušili generální ředitelství státní služby.

Zeman za to koaliční strany zkritizoval. "Vláda podle mého názoru dosud ve svém konání učinila jednu základní chybu, když podlehla panu (Miroslavu) Kalouskovi a zkurvila služební zákon," řekl při hodnocení dosavadního působení kabinetu.

Návrh zákona prošel i Senátem, ale prezidentské veto ho vrátilo poslancům. Sněmovna noveludefinitivně podpořila 24. října. Zákon upravuje práva a povinnosti úředníků. Měl by zajistit odpolitizování, profesionalizaci a stabilizaci státní správy. Norma nahradí služební zákon z roku 2002, jehož podstatná část dosud nenabyla účinnosti. Vlády ji několikrát odkládaly s poukazem na značnou finanční náročnost.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu