Sněmovna podpořila novelu EIA kvůli dotacím z EU

Praha 25. září (ČTK) - Sněmovna v prvním kole projednávání podpořila přes odpor pravicové opozice vládní novelu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, takzvaném procesu EIA. Nová pravidla by měla být podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) přijata do konce roku, jinak hrozí problémy s čerpáním evropských dotací ve výši 100 miliard korun. Před dalším schvalováním novelu projednají výbory hospodářský, evropský, pro životní prostředí a pro územní rozvoj.

Česká tisková kancelář
Foto: Redakce

Novela má mimo jiné zavést závaznost výsledků řízení o posouzení vlivů na životní prostředí pro navazující územní či stavební řízení, větší informační povinnost dotčených úřadů a konzultativní účast veřejnosti v těchto povolovacích řízeních.

K nejkritizovanějším pasážím patřilo právo ekologických organizací napadnout výsledek povolovacího řízení u soudu, aniž by musely být účastníky tohoto řízení. Žaloba by podle předlohy měla mít odkladný účinek a soud by musel rozhodnout do pěti měsíců. Oponenti předlohy včetně někdejšího ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana (ČSSD) namítali, že tato pasáž povede k prodražení a zdržování staveb v Česku. Urban poznamenal, že v případě schválení novely v navrhované podobě "nebudou evropské peníze třeba, protože je nebude za co utratit".

Jan Zahradník (ODS) uvedl, že novela jde nad rámec požadavků EU. Například pro stavbu nákupních center nebo parkovišť prý nastavuje přísnější limity, než je nutné, a privileguje ekologické organizace, které "budou moci mluvit takřka do všeho a vše zablokovat". Zahradník také řekl, že Hospodářská komora vyčíslila ztráty v případě přijetí novely až na 179 miliard korun. Navrhl proto novelu zamítnout, poslankyně KSČM Marie Pěnčíková chtěla předlohu vrátit vládě k přepracování.

Další poslanci včetně předsedy hospodářského výboru Ivana Pilného (za ANO) ale doporučovali normu upravit ve výborech. Brabec uznal, že některé výtky jsou oprávněné, komplexní úpravy předlohy ale vyloučil. Jeho žádost zkrátit projednávání novely ve výborech na 30 dní Sněmovna odmítla, pro byli jen poslanci ČSSD a ANO.

Ministr označil novelu za nezbytnou "záplatu", která by měla platit jen příští rok, než s ministerstvem pro místní rozvoj připraví komplexnější změny v územním a stavebním řízení. Podle kritiků ale novela zavede podmínky minimálně na několik let, protože ekologové se nebudou chtít vzdát získaných práv.

Proti úpravám, které EIA přinese do stavebního zákona, se na začátku června postavili stavbaři. Nelíbí se jim především odkladný účinek žaloby. Dosud o případném pozastavení stavby do definitivního rozhodnutí o sporu musí rozhodnout soud takzvaným předběžným opatřením.

Nová legislativa EIA je vedle služebního zákona jednou z podmínek, aby Evropská komise podepsala s Českou republikou strategickou Dohodu o partnerství. Tento dokument určuje, jakým způsobem bude Česko čerpat prostředky z evropských fondů v novém programovém období 2014 až 2020.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články