Soud nevzal Rittiga do vazby, návrh označil za obcházení zákona

Obvodní soud pro Prahu 5 dnes propustil na svobodu lobbistu Iva Rittiga. Zamítl tak návrh státního zástupce, který požadoval vzetí muže do vazby poté, co pražský městský soud lobbistovi zrušil zákaz vycestování z Česka.

Foto: Fotolia

 Návrh na vazbu obvodní soud označil za obcházení zákona. Osvobozený Rittig na místě novinářům řekl, že zatím neví, zda z republiky odcestuje.

Rittig čelí obvinění z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik. Společně s ním jsou obviněni další čtyři lidé - jeho obchodní partner Peter Kmeť, někdejší jednatel tiskárny Neograph Jan Janků a advokáti z kanceláře MSB Legal David Michal a Marek Stubley. Ohledně návrhu na Stubleyho vazbu rozhodne obvodní soud ještě dnes, zbylá tři vazební jednání přijdou na řadu v sobotu.

Podle žalobce existuje obava, že obvinění uprchnou a budou se pobytem v cizině vyhýbat trestnímu řízení. V případě prokázání viny jim hrozí tři až osm let vězení či propadnutí majetku.

Zákaz vycestovat uložil Obvodní soud pro Prahu 5 obviněným v únoru. Cestovní doklady jim odňal na návrh žalobce, který měl tehdy za to, že vazbu lze v tomto případě nahradit alternativním opatřením. Obvinění si však proti zákazu úspěšně podali stížnost k pražskému městskému soudu, jenž rozhodnutí zrušil jako nezákonné a nedůvodné.

Pražský dopravní podnik uzavřel kontrakt na výrobu jízdenek s firmou Neograph, který zprostředkovala společnost Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Tu zastupoval Kmeť. Tiskárna Neograph, kterou podle kriminalistů prostřednictvím Janků fakticky řídili Rittig, Michal a Stubley, údajně Kmeťově firmě odváděla 17 haléřů z každé jízdenky. Podle Nadačního fondu proti korupci končily tyto peníze pravděpodobně u Rittiga. Lobbista tvrzení fondu napadl žalobou, kterou však pražský městský soud loni v červnu nepravomocně zamítl.

Dopravní podnik ukončil smlouvu s firmou Neograph v roce 2011. Od roku 2012 dodává jízdenky Státní tiskárna cenin, která později vyhrála i pětiletý tendr za 170 milionů korun. V jeho rámci bude dodávat jízdenky až do roku 2017.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články