Menu

Aktuality

Ústecký soud zamítl žalobu zastupitele kvůli neotištění článku

AktualityČTK10.04.2017
ČTK10.04.2017

Ústí nad Labem 10. dubna (ČTK) - Okresní soud v Ústí nad Labem dnes zamítl žalobu ústeckého opozičního zastupitele Davida Daduče (nestr. za PRO!Ústí) kvůli neotištění článku v městských novinách. Žaloba byla podle soudu podána včas. Z hlediska věcné stránky by podle soudkyně však nebylo vhodné a nebylo v souladu se zákonem, aby noviny a potažmo město Dadučovi vyhověly. Verdikt není pravomocný, proti rozsudku je možné se odvolat.

Zastupitel podal žalobu poté, co mu radnice opakovaně odmítla otisknout kritický text v městských novinách, kterým glosoval loňský rozpad koalice hnutí PRO!Ústí a ANO a zvolení nového vedení města. Periodikum s nákladem 45.000 kusů vydává město.

"Jsem rád, že soud konstatoval, že žaloba byla podána včas, protože to byl argument, který město uplatňovalo," řekl ČTK Daduč. "Na druhou stranu jsem nemile překvapen, že byla žaloba zamítnuta na základě věcných důvodů," dodal s tím, že se zřejmě odvolá ke krajskému soudu. "Našemu návrhu bylo vyhověno, takže já nevidím důvod, proč se odvolávat," uvedl právní zástupce města Jindřich Pojkar.

Z hlediska věcné stránky by nebylo podle rozhodnutí soudu vhodné, aby žádosti Daduče redakční rada vyhověla. Podle soudkyně by to nebylo ani v souladu s tiskovým zákonem. Žalovaný (město) má podle rozhodnutí právo na náhradu škody vzniklé soudním řízením.

Radnice důvody nezveřejnění textu nikdy nekomentovala. Její právní zástupce u soudu už dříve řekl, že článek nebyl otištěn kvůli obsahu. Městské noviny by podle něj měly poskytovat vyvážené a objektivní informace.

Daduč odeslal článek k otištění, následně ho ale stáhl. Poté poslal nový článek, jehož otištění podle svých slov několikrát urgoval. Daduč v textu pro městské noviny naznačuje, že za pádem bývalého vedení ANO a PRO!Ústí mohlo být něco jiného než špatně fungující vedení města. "Proti tomu stojí názor, že když koalice ANO a PRO! začínala být úspěšná v přetrhávání dvacet let budovaných korupčních vazeb, šedé eminence místní politiky zorganizovaly puč, jehož výsledkem je slabé vedení města, které se musí ČSSD, KSČM a ODS odvděčit," napsal Daduč.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři