Vláda znovu posílá do Sněmovny protikuřácký zákon
Praha 30. května (ČTK) - Vláda znovu posílá do Sněmovny návrh protikuřáckého zákona, který poslanci minulý týden zamítli i hlasy koaličního hnutí ANO. Ministři dnes na jednání jednomyslně schválili nový návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), který zapracovává i pozměňovací návrhy schválené v dolní komoře vyjma návrhu poslance Marka Bendy (ODS). Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Nová pravidla by podle něj měla platit od ledna.
Někteří poslanci ANO předchozí návrh nepodpořili, vadila jim možnost zavedení kuřáren v restauracích, kterou prosadil Benda. Vládní partneři si stěžovali na opakované porušení koaliční smlouvy ze strany hnutí a hovořili o podlehnutí tabákové lobby. “Věřím, že zákon už v Parlamentu znovu nezhavaruje a koaliční partneři se k jeho schválení postaví zodpovědně, aby mohl začít platit od roku 2017,” uvedl dnes Sobotka.
Minulý pátek si vládní strany vyjasnily postoje ze středečního hlasování na jednání koaliční rady. Sobotka po něm novinářům řekl, že koalice zkusí návrh prosadit zrychleně. K předpisu se totiž při projednávání sešly ve Sněmovně dvě stovky pozměňovacích návrhů, čemuž chce vláda předejít i tím, že je Němeček do nového dokumentu zapracoval.
Ve vládě podle Němečka byla vůle k tomu, aby se Bendův návrh do zákona nevrátil, podobně jako další možné úpravy, které by ho poškodily. “Vůle byla i na tom, aby klíčové bylo doporučení ministra. Vyříkali jsme si všechno, pro mě je podstatné, že tu byl závazek, že kluby tentokrát podpoří zákon jako celek,” řekl ministr novinářům.
Protože se návrh dostal do centra pozornosti veřejnosti, hrozí podle Němečka spíš pokusy protáhnout jeho projednávání. “Ale věřím, že s takto deklarovanou podporou celé vlády to dokážeme,” uvedl. Šéf resortu obrany Martin Stropnický (ANO) si však podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) mezi ministry stěžoval, že předpis obsahuje celou řadu kontroverzních návrhů. “Ale domluvili jsme se, že si to řekneme v koalici, s čím je problém,” uvedl šéf lidovců.
Návrh je s výjimkou Bendovy úpravy podle premiéra v podobě, jak prošel třetím čtením ve Sněmovně, než byl zamítnut. Obsahuje tak zákaz kouření cigaret či doutníků v restauracích, ale naopak možnost kouřit tam vodní dýmky a elektronické cigarety. Zakazuje i kouření na nekrytých zastávkách veřejné dopravy či v zoo s výjimkou vnějšího prostoru vyhrazeného ke kouření.
Zákon také upravuje zacházení s alkoholem. Původní návrh umožňoval na sportovní akci přístupné veřejnosti prodej a podávání alkoholických nápojů do 4,3 procenta objemového alkoholu, tedy piva. Poslanci normu zmírnili a povolení rozšířili i na víno. Lihoviny lze prodávat jen na veřejnosti přístupné slavnosti, tradiční, kulturní a taneční akci. Příležitostný prodej alkoholu původně navržený jen pro výroční trhy je po hlasování poslanců možný na jakémkoli trhu, tedy například i tzv. bleším.
Oproti původnímu znění se v upraveném návrhu také umožňuje prodej a podávání alkoholických nápojů i v dopravních prostředcích pro zájezdovou dopravu, cestovní ruch, nostalgické, historické a propagační jízdy a jízdy na objednávku.
Další články
Praha kamelotům zakáže v památkové rezervaci prodej tiskovin
Praha 4. května (ČTK) - Praha zakáže kamelotům prodej tiskovin v památkové rezervaci. Úpravu příslušného nařízení dnes schválili městští radní. Důvodem je to, že prodej časopisů zneužívali takzvaní deštníkáři, kteří turistům v Praze nabízejí zážitkové jízdy autobusy.
Lidé se loni více obraceli na finančního arbitra, řešit začal dvakrát víc sporů
Praha 3. května (ČTK) - Lidé se loni opět víc obraceli se stížnostmi na finančního arbitra. Nárůst počtu zahájených sporů byl meziročně víc než dvojnásobný. Arbitr zahájil loni 12.050 řízení, o rok dřív to bylo 5683 řízení. Na nárůstu se nejvíc podílely spory ze spotřebitelských úvěrů.
EK žaluje Česko a Maďarsko kvůli evropskému zatýkacímu rozkazu
Brusel/Praha 29. dubna (zpravodajka ČTK) - Evropská komise (EK) se rozhodla zažalovat Česko a Maďarsko kvůli nedodržování pravidel o evropském zatýkacím rozkazu. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Záležitostí by se měl nyní zabývat Soudní dvůr Evropské unie.
Evropský parlament schválil nová pravidla na ochranu psů a koček
Štrasburk (Francie) 28. dubna (zvláštní zpravodajka ČTK) - Evropský parlament dnes ve Štrasburku schválil nová pravidla, jejichž cílem je zlepšit ochranu psů a koček a zajistit jejich identifikaci. Jde o první normu na úrovni EU, která se věnuje chovu, umístění zvířat a zacházení s kočkami a psy, zavádí povinnou identifikaci pomocí mikročipů a registraci v propojitelných národních databázích.
Od stavebního zákona po AI: 14. ročník Kongresu Právní prostor byl zahájen
V Seči u Chrudimi byl v úterý zahájen 14. ročník odborného kongresu Právní prostor. Akce, která se i letos soustředí na aktuální změny v legislativě a digitalizaci, hostí přes 150 účastníků a 16 přednášejících z řad justice, advokacie i akademické sféry.



