Česká justice v kauze Slováka Jozefa Majského podle ÚS nechybovala

Brno 16. dubna (ČTK) - Pražské soudy nechybovaly, když loni ponechaly v předběžné vazbě slovenského podnikatele Jozefa Majského, jenž si má v Česku odpykat zbytek devítiletého trestu za vytunelování zkrachovalých nebankovních firem BMG Invest a Horizont Slovakia.

Česká tisková kancelář

Stížnost Majského dnes zamítl Ústavní soud (ÚS), anonymizovaný nález zpřístupnil na svém webu. Okolnostmi výkonu slovenského rozsudku v Česku se ÚS detailně nezabýval, poukázal na to, že Majský o předání do věznice na Slovensku neusiloval, nemohlo tedy dojít k zásahu do jeho základních práv.

Ústavní stížnost směřovala proti rozhodnutím Městského soudu v Praze a Vrchního soudu v Praze z loňského září a října. Majský poukazoval jednak na možné promlčení trestní odpovědnosti, jednak na svůj špatný zdravotní stav. Zmiňoval hodnoty jako úcta ke stáří a pomoc v nemoci. Před pražskými soudy neúspěšně navrhoval, aby vazbu nahradila peněžitá záruka a další mírnější prostředky.

"Postup soudů v dané věci obstojí, neboť žádný z důkazů, natož pak všechny důkazy ve svém souhrnu, nepodporují závěr, že by stěžovatel nebyl schopen absolvovat pobyt ve vazbě, za současného poskytování odborné lékařské péče, ať už ve vězeňském zařízení nebo výjimečně mimo něj," stojí v dnešním nálezu.

Muž, kterého média v 90. letech označovala za jednoho z nejbohatších Slováků s kontakty na vlivné politiky, způsobil podle soudů škodu přes 400 milionů korun. Trestní řízení se táhne skoro dvě dekády. Část trestu si už Majský odpykal ve slovenské vazbě. V Česku byl ve vazbě od loňského srpna, kdy jej policisté zadrželi v pražské nemocnici.

Majský má slovenské i české občanství. Na Slovensko být předán nechtěl, zbytek trestu, tedy asi šest let, si odpyká v Česku. Majský tvrdil, že by české soudy neměly jeho slovenský trest uznat, protože od spáchání jeho údajného trestného činu uběhlo 19 let a v Česku by byl promlčen. Obhajoba kritizovala také skutečnost, že odvolací soud na Slovensku rozhodoval o Majského vině bez jeho účasti.

BMG Invest a Horizont Slovakia v minulosti nabízely klientům nereálně vysoké úroky z vkladů. V roce 2002 zkrachovaly a desetitisíce klientů připravily o několik miliard tehdejších slovenských korun.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu