Etický kodex soudců je hotový, Angyalossy jej předal Benešové

Brno 23. června (ČTK) - Skupina třiadvaceti soudců pod vedením nynějšího předsedy Nejvyššího soudu Petra Angyalossyho dokončila etický kodex justice. Pracovali na něm několik měsíců. Angyalossy dnes kodex předal ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) a poslal také předsedům všech soudů. Jejich prostřednictvím by kodex měly schválit soudcovské rady.

ČTK Česká tisková kancelář

Médiím zatím Angyalossy nechce kodex poskytovat. Soudci by se s ním prý měli seznámit v prvé řadě "úřední cestou" přes soudcovské rady nebo předsedy soudů, a nikoliv prostřednictvím médií, uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček. Po schválení soudcovskými radami, nejpozději do konce září, by jednotlivé soudy měly kodex umístit na své webové stránky.

Absence etického kodexu soudců byla jednou z opakovaných výhrad, které vůči české justici vznesla skupina států v boji proti korupci založená Radou Evropy (zkráceně GRECO).

Kodex vychází z jednotlivých ustanovení zákona o soudech a soudcích, obsahuje však také odborný komentář a některé závěry z judikatury kárných senátů. V mnohém se jeho autoři nechali inspirovat etickým kodexem Soudcovské unie ČR, která je však dobrovolným sdružením a registruje přibližně jen třetinu všech soudců v ČR.

Angyalossy dnes Benešovou také informoval o svých prioritách, jednali o elektronizaci justice, možném vytvoření institutu emeritního soudce, o provozních záležitostech Nejvyššího soudu a chystaných mezinárodních akcích.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři