Krajský soud zprostil Mynáře obžaloby z dotačního podvodu při stavbě penzionu
Zlín 15. ledna (ČTK) – Krajský soud ve Zlíně dnes zprostil bývalého hradního kancléře Vratislava Mynáře obžaloby z dotačního podvodu a poškozování zájmů Evropské unie při stavbě penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.
Hrozilo mu až osm let vězení, vinu odmítl. Rozsudek není pravomocný, soud jej nyní odůvodňuje. Obžaloba navrhovala Mynářovi uložit tříletou až čtyřletou podmínku a peněžitý trest deset milionů korun. Obhajoba žádala, aby soud Mynáře obžaloby zprostil.
Případ se týká dotace 5,99 milionu korun. V roce 2011 ji získala Mynářova společnost Clever Management, podle obžaloby o peníze na vybudování penzionu žádala neoprávněně. Evropskou dotaci firmě přidělil úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava. Podle státního zástupce Martina Malůše však společnost v žádosti v rozporu s instrukcemi neuvedla, že stavbu, která měla původně sloužit jako ubytovna pro sportovce, dříve dotovalo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Společnost předloni peníze vrátila.
Podle obžaloby nechal žádost o dotaci vypracovat Mynář jako jednatel Clever Management, podepsal ji a doručil na pracoviště úřadu. Obžalovaný však tvrdil, že ji zpracovala najatá firma. Uvedl, že ji nevyplňoval, nečetl a nedoručoval, ale pouze podepsal. Mynář je přesvědčen o tom, že v žádosti bylo vše uvedeno tak, jak mělo být. Jeho obhájce Lukáš Trojan řekl, že žádost neobsahovala zkreslené či nepravdivé údaje. Obžaloba podle něj byla provedeným dokazováním vyvrácena. Státní zástupce tvrdil opak, Mynářovo počínaní označil za účelové.
V roce 2008 schválilo ministerstvo dotaci 13 milionů korun na ubytovnu pro sportovce Spolku Chřibák, v němž byl Mynář hospodářem. Spolek dotáhl výstavbu ubytovny do fáze hrubé stavby. Projekt následně převzala firma Clever Management. Podle Mynáře proto, že spolek nezískal další dotační peníze, o něž usiloval, a budova by proto zůstala nedokončená.
Firma Clever Management se spolkem Chřibák uzavřela smlouvu o pronájmu rozestavěného objektu. Podle státního zástupce ale byla v rozporu s podmínkami dotace, spolek nesměl deset let budovu nikomu pronajímat. Clever Management podle něj následně využití budovy změnil na penzion a získal na jeho výstavbu dotaci z evropských fondů.
Podle Mynáře však ve věci nepochybila firma Clever Management, ale pracovníci úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava. Jeho obhájce míní, že úředníci o předchozí dotaci od MŠMT museli vědět. Obhajoba navíc už dříve upozornila na to, že Nejvyšší správní soud a ostravský krajský soud před časem ve správním řízení konstatovaly, že společnost Clever Management při žádosti o dotaci zákon neporušila.
Další články
EK žaluje Česko a Maďarsko kvůli evropskému zatýkacímu rozkazu
Brusel/Praha 29. dubna (zpravodajka ČTK) - Evropská komise (EK) se rozhodla zažalovat Česko a Maďarsko kvůli nedodržování pravidel o evropském zatýkacím rozkazu. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Záležitostí by se měl nyní zabývat Soudní dvůr Evropské unie.
Evropský parlament schválil nová pravidla na ochranu psů a koček
Štrasburk (Francie) 28. dubna (zvláštní zpravodajka ČTK) - Evropský parlament dnes ve Štrasburku schválil nová pravidla, jejichž cílem je zlepšit ochranu psů a koček a zajistit jejich identifikaci. Jde o první normu na úrovni EU, která se věnuje chovu, umístění zvířat a zacházení s kočkami a psy, zavádí povinnou identifikaci pomocí mikročipů a registraci v propojitelných národních databázích.
Od stavebního zákona po AI: 14. ročník Kongresu Právní prostor byl zahájen
V Seči u Chrudimi byl v úterý zahájen 14. ročník odborného kongresu Právní prostor. Akce, která se i letos soustředí na aktuální změny v legislativě a digitalizaci, hostí přes 150 účastníků a 16 přednášejících z řad justice, advokacie i akademické sféry.
Vláda schválila novelu chemického zákona, zpřísní kontrolu zubního amalgámu
Praha 27. dubna (ČTK) - Výrobci a dovozci zubního amalgámu budou mít povinnost hlásit jeho množství státu, plyne z novely chemického zákona, kterou dnes schválila vláda.
Polsko oznámilo, že napadne obchodní dohodu s Mercosurem u Soudního dvora EU
Varšava 24. dubna (ČTK) - Polsko podá stížnost k Soudnímu dvoru Evropské unie kvůli dohodě o volném obchodu mezi EU a Jižní Amerikou. Informoval o tom dnes ministr obrany a vicepremiér Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.



