Nárok na ošetřovné po zavření škol je už teď, zákon s tím počítá

Praha 14. října (ČTK) - Většina rodičů, kteří zůstali ode dneška doma s dětmi do deseti let kvůli zavřené škole, má už teď nárok na ošetřovné. Zatím s ním může počítat do příštího čtvrtka. Samoživitelky a samoživitelé by ho pak mohli dostávat skoro do konce měsíce. Ošetřovné při zavření škol upravuje už nynější zákon o nemocenském pojištění. Ministerstvo práce uvedlo, že dávka za říjen se bude vyřizovat a vyplácet v listopadu a do té doby by se měla přijmout navrhovaná norma o krizovém ošetřovném s podporou po celou dobu karantény či výuky na dálku.

Česká tisková kancelář
Paragraf, zákony, právní otázky
Foto: Fotolia

"Stejně jako v jarních měsících se bude ošetřovné zpracovávat a vyplácet za uplynulý předchozí kalendářní měsíc," uvedl Dostálek. Podotkl, že návrh prodloužení vyplácení ošetřovného bude Sněmovna projednávat příští týden.

Podle nynějších pravidel mají na ošetřovné nárok jen zaměstnanci. Platný zákon s uzavřením škol kvůli epidemii, havárii či jiné nepředvídatelné události i s karanténou dětí počítá. Dávka se vyplácí rodičům na školáky do deseti let po devět dnů. Samoživitelky a samoživitelé ji mohou pobírat až 16 dnů. Z nemocenského pojištění se poskytuje 60 procent základu výdělku.

Podle těchto pravidel mají rodiče z řad zaměstnanců peníze jisté ode dneška do příštího čtvrtka. Samoživitelky a samoživitelé pak o sedm dní déle. Zaměstnanec s minimální mzdou 14.600 korun by na ošetřovném od 14. října do konce měsíce podle kalkulačky ministerstva práce dostal 2340 korun, samoživitelé pak 4160 korun. Pracovník s průměrnou mzdou 34.271 korun by měl 5481 korun, samoživitel 9744 korun.

Vláda do Sněmovny poslala návrh normy, podle které by se mělo vyplácet ošetřovné za celou dobu uzavření škol či karantény. Neposkytovalo by se o prázdninách a za dny ředitelského volna. Podzimní prázdniny mají být podle rozpisu ministerstva školství 29. a 30. října. Ministerstvo zdravotnictví už dřív uvedlo, že se volno protáhne i na dva dny před státním svátkem, tedy na 26. a 27. října. Objevily se informace o tom, že prázdniny budou od 26. října do 1. listopadu. Oficiální stanovení jejich doby by tak po přijetí krizového ošetřovného hrálo roli u výpočtu výše říjnové dávky. Pokud by se nezapočítaly jen dva původně stanovené prázdninové dny, peníze by rodiče v říjnu nejspíš dostali za 16 kalendářních dnů.

Vláda se dohodla teď na tom, že ošetřovné by mělo činit nejméně 400 korun za den. Odpovídá to zhruba výdělku 12.200 korun hrubého měsíčně. S minimální částkou vládní návrh zákona ale nepočítá. Musela by se do něj doplnit při projednávání ve Sněmovně. Lidovci už navrhli zvýšení ošetřovného na 80 procent základu příjmu. Tolik se vyplácelo na jaře od dubna do konce června.

Podle vládního návrhu by na ošetřovné dosáhli i lidé se zaměstnáním malého rozsahu a takzvaní dohodáři, kteří si předchozí tři měsíce platili nemocenské pojištění. Dávka by se vyplácela lidem, kteří se po uzavření stacionářů a dalších zařízení sociálních služeb musejí starat o své blízké. Krizové ošetřovné by se mohlo využít do konce školního roku, tedy do 30. června 2021.

Podle Dostálka museli lidé informovat zaměstnavatele, že budou se školáky doma. Potvrzení o uzavření školy by po přijetí navrhovaného zákona nemělo být potřeba. Stačit by mělo prohlášení se jménem a rodným číslem dítěte a názvem a adresou školy. Formulář bude na portálu sociální správy. Po vyplnění ho rodiče předají v práci. "Zaměstnavatel poté převede žádost o ošetřovné do elektronické podoby a zašle příslušné okresní správě sociálního zabezpečení," uvedl Dostálek.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články