Odvolací soud znovu zrušil rozsudek v kauze pronájmů reklam u dálnic

Praha 4. dubna (ČTK) - Městský soud v Praze minulý týden zrušil rozsudek v kauze údajně nevýhodného pronájmu reklamních ploch u dálnic a rychlostních silnic.

Česká tisková kancelář

V případu čelí obžalobě dva bývalí představitelé Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfred Brunclík a Tomáš Jílek, Obvodní soud pro Prahu 4 je loni v létě nepravomocně potrestal podmínkami. Případem se nyní bude muset zabývat znovu. Výsledek neveřejného zasedání městského soudu ČTK zjistila ze soudní databáze. Brunclík i Jílek vinu od počátku odmítají.

Státní zástupce tvrdí, že Brunclík od února do května 2010 postupně uzavřel pět smluv, podle nichž bylo po dobu jejich účinnosti nájemné za reklamní plochy výrazně levnější, než by mělo být. Jílek pak na základě pověření Brunclíka uzavřel podle policie v květnu téhož roku dalších devět smluv na pronájem reklamních ploch. Podle vyšetřovatelů škoda způsobená uzavřením a trváním smluv dosáhla 250 milionů korun. Soud v loňském rozsudku stanovil škodu na základě znaleckých posudků, Brunclík podle verdiktu způsobil škodu přes 93 milionů Kč, Jílek pak zhruba 88 milionů korun.

Obvodní soud se případem zabýval vícekrát. V září 2018 konstatoval, že obžalovaní nejednali v úmyslu porušit jakoukoli zákonnou povinnost, proto je obžaloby zprostil. Tento závěr ale před odvolacím senátem neobstál. Loni v červenci proto soud rozhodl znovu, a to tak, že oběma mužům uložil dvouleté podmíněné tresty s odkladem na tři roky.

Obžalovaní vinu odmítají a tvrdí, že žádná škoda nevznikla. Podle nich ŘSD nemohlo při jednáních s firmou News Outdoor CR dosáhnout lepší ceny, v té době se totiž připravovala novela zákona o pozemních komunikacích, která nařizovala odstranění některých billboardů. Zákonodárci ji schválili v roce 2012, platit začala v roce 2017. Brunclík v minulosti upozornil, že pokud by smlouvy neuzavřel, byl by příjem z pronájmu ploch od konce roku 2012 nulový. Jílek dříve uvedl, že vzniku škody s Brunclíkem naopak zabránili.

Brunclík, který byl generálním ředitele ŘSD v letech 2007 až 2010, byl vedle nevýhodného pronájmu reklamních ploch viněn i z toho, že podepsal nevýhodnou smlouvu o budoucí koupi pozemků na středisko správy a údržby v Běchovicích. Obvodní soud ho loni v této části obžaloby zprostil, podle rozsudku nešlo o trestný čin. Státní zástupce se proti osvobozujícímu verdiktu neodvolal, je tak již pravomocný.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články