Označení původu produktů s ochranou EU asi získá mezinárodní ochranu

Praha 5. dubna (ČTK) - Označení původu či zeměpisného označení u zemědělských produktů včetně vína a lihovin, která mají unijní ochranu, získají ochranu mezinárodní.

Česká tisková kancelář
Chráněná bio potravina
Foto: Pixabay

Souvisí to s vládní novelou, kterou dnes Sněmovna podpořila v prvním kole projednávání. Zrychlené schválení zablokovaly ANO a SPD. Předlohu nyní projednají sněmovní výbory hospodářský a zemědělský, dostaly na to měsíc.

Mezinárodní ochranu budou mít označení jako žatecký chmel, pardubický perník nebo třeboňský kapr, uvedl poslanec Michal Rataj (STAN). Novela totiž počítá s přičleněním EU k mezinárodní dohodě o ochraně označení původu a má v českém právu vyhovět závazkům, které z tohoto připojení plynou.

Novela má například odstranit dvoukolejnost unijní a národní ochrany označení původu či zeměpisného označení. Produkty po unijní ochranou nebudou pod ochranou národní. Mají se tím odstranit rozdíly v kvalitativních požadavcích na tyto výrobky.

"Ochrana označení původu a zeměpisného označení není pouze ochranou producenta zboží, jako je tomu u ochranných známek, ale je ochranou spotřebitele, který původu určitého druhu zboží přisuzuje určité kvalitativní znaky," uvedla vláda ve zdůvodnění.

Označení původu vychází z názvu území u zboží, jehož kvalita nebo vlastnosti jsou dány zvláštním zeměpisným prostředím s jeho charakteristickými přírodními a lidskými faktory. Zeměpisným označením je název pro zboží, které má určitou kvalitu, pověst nebo jiné vlastnosti, které lze přičíst tomuto zeměpisnému původu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články