Pavel jmenoval Hulmáka soudcem ÚS, patnáctičlenný tým je opět kompletní

Praha 1. února (ČTK) - Prezident Petr Pavel dnes odpoledne na Pražském hradě jmenoval advokáta Milana Hulmáka soudcem Ústavního soudu (ÚS). Patnáctičlenný tým tak je opět kompletní.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Hulmák obsadil místo po Jiřím Zemánkovi, jehož desetiletý mandát skončil zhruba před dvěma týdny. Hulmák je osmým ústavním soudcem, kterého Pavel jmenoval.

ÚS minulý týden zamítl návrh 71 poslanců opozičního hnutí ANO na zrušení loňské novely zákona o důchodovém pojištění a souvisejících předpisů, která jednorázově omezila růst penzí. V návaznosti na tento případ dnes Pavel při Hulmákově jmenování řekl, že i přes deklarovanou vůli všech aktérů na politické scéně nedělat z ÚS třetí parlamentní komoru se k soudu dostává více případů, které jsou spíše politického rázu než právního.   

"Bude to určitě vyžadovat od Ústavního soudu nejenom dodržování všech zásad nestrannosti, ochrany ústavnosti, ale také velké odolnosti, protože tlaky nejen ze strany politiků, ale i ze strany médií budou," uvedl prezident. Hulmákova expertiza podle něj bude pro ÚS přínosem. "Jsem přesvědčen, že obohatí pestrou skladbu odborností a lidských osobnostních profilů v Ústavním soudu," dodal Pavel.

Hulmák minulý týden v tajné volbě v Senátu získal 51 ze 73 odevzdaných hlasů. Podle Petra Pavla učinila horní parlamentní komora schválením jeho kandidatury další krok k naplnění vize vysoce kompetentního, složením různorodého a hodnotově pevného ÚS.   

Devětačtyřicetiletý Hulmák je označován za jednoho z předních expertů na soukromé právo. Působí doposud na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, která ho prezidentu Pavlovi navrhla. Zastupoval klienty v řízeních před ÚS nebo Evropským soudem pro lidská práva.

Hulmák též působil jako lektor pro českou a slovenskou Justiční akademii. Je členem pracovní komise Legislativní rady vlády pro soukromé právo. Podílel se na přípravě nového občanského zákoníku. Spolupracoval také s advokátní kanceláří Havel&Partners. K propojení s ní dříve Hulmák uvedl, že v ní nikdy nepracoval jako advokát či koncipient, ale jako poradce v řádu jednotek hodin měsíčně v souvislosti s rekodifikací občanského zákoníku a jako školitel.   

Prezident má letos navrhnout ještě další tři adepty na ústavní soudce. V červnu mandát skončí místopředsedovi soudu Vojtěchu Šimíčkovi a soudci Tomáši Lichovníkovi, v prosinci Davidu Uhlířovi.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články