Soud zpřísnil soudci Knotkovi trest na 3,3 roku vězení
Hradec Králové 4. října (ČTK) - Odvolací Krajský soud v Hradci Králové dnes zpřísnil bývalému litoměřickému soudci Josefu Knotkovi trest za korupci z trestu podmíněného na nepodmíněný, na tři roky a tři měsíce vězení. K tomu dostal Knotek peněžitý trest 150.000 korun. Spoluobžalovaní, bývalý soudce Ladislav Jelínek a Antonín Kühn, dostali znovu podmínky. Krajský soud nevyhověl obžalovaným, kteří se proti předchozímu rozsudku odvolali. Naopak dal za pravdu státnímu zástupci, který navrhoval přísnější trest pro Knotka a argumentoval tím, že zneužil funkci trestního soudce, vytvořil na litoměřickém soudu korupční prostředí a míra společenské nebezpečnosti je u něho nejvyšší.
“Rozsudek krajského soudu považuji za správný a spravedlivý. Výměra trestu byla sice nižší, než jsme navrhovali, nicméně důvody pro uložení takového trestu akceptuji,” řekl novinářům státní zástupce Pavel Bužga. Pro Knotka navrhoval pět let vězení a peněžitý trest 150.000 korun, u zbylých dvou obžalovaných, souhlasil s dřívějším rozsudkem jičínského soudu. Loni v prosinci dostali podmínky.
“Všech pět skutků bylo odvolavatelům prokázáno. Nebylo možné, aby odvolací soud nevyslyšel výhrady státního zastupitelství,” uvedl předseda senátu Zdeněk Korf.
Soud potrestal Knotka a Jelínka za přijetí úplatků a Knotka navíc za podplácení, za nepřímé úplatkářství a zneužití pravomoci úřední osoby. Kühn byl potrestán za nepřímé úplatkářství.
Podle obžaloby oba bývalí soudci za úplatu ovlivňovali výsledek několika kauz, Kühn dal úplatek. V kauze figurovalo pět lidí, v případě dvou rozsudek nabyl právní moci už dříve. Dnešní rozsudek je pravomocný, proti verdiktu jsou možné už jen mimořádné opravné prostředky, například dovolání k Nejvyššímu soudu.
Obhájci Jelínka a Kühna navrhovali pro své klienty zproštění obžaloby. Knotkův obhájce Pavel Polák navrhoval věc vrátit zpět do přípravného řízení. “Ve věci byly takové nedostatky a pochybení orgánů činných v trestním řízení, že je není možné napravit v řízení před soudem,” řekl novinářům Polák. Jako alternativu navrhl soudu potvrzení posledního rozsudku jičínského soudu.
Okresní soud v Jičíně loni v prosinci potrestal Knotka tříletým vězením podmíněně odloženým na čtyři roky. Kromě toho měl zaplatit pokutu 200.000 korun. Spoluobžalovaný Jelínek dostal podmínku na 30 měsíců a pokutu 90.000 korun. Krajský soud mu dnes už finanční trest neuložil, protože ho uhradil. Soudní zapisovatelka dostala loni osmnáctiměsíční podmínku a Kühn s dalším obžalovaným dostali podmínky na 15 měsíců.
Další články
Soud opět potvrdil rozhodnutí ÚOHS o zakázce na digitalizaci stavebního řízení
Brno 4. června (ČTK) - Krajský soud v Brně znovu potvrdil rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zakázal ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) plnění smlouvy na jednu ze zakázek souvisejících s digitalizací stavebního řízení.
Český miliardář musí zbořit vilu v Provence, potvrdil francouzský Nejvyšší soud
Paříž 3. června (ČTK) - Francouzský nejvyšší soud v úterý potvrdil loňské rozhodnutí odvolacího soudu, jenž nařídil zbourání rozsáhlé vily, kterou si na jihu Francie nechal v minulém desetiletí nelegálně postavit český miliardář.
Elektronizace správy voleb bude zřejmě naplno spuštěná až od roku 2028
Praha 2. června (ČTK) - Elektronizace správy voleb bude naplno spuštěná až od roku 2028. Odklad dnes Sněmovna zrychleně a jednomyslně schválila už v úvodním kole spolu s usnadněním hlasování pro zrakově postižené. Kvůli němu budou kandidáti na senátory i prezidenta nadále vybíráni ze samostatných hlasovacích lístků, nikoli z jednoho společného, jak s tím zatím počítá zákon o správě voleb.
Novela stavebního zákona může způsobit kolaps povolování staveb
Praha 1. června (ČTK) - Chystaná novela stavebního zákona může podle ekologického hnutí Arnika způsobit kolaps povolování staveb. Podle hnutí budou v Česku zhruba dva roky fungovat tři různé režimy povolování, což bude znamenat právní nejistotu.
Soud zamítl návrhy na neplatnost hlasování v referendu o bazénu v Prostějově
Prostějov 29. května (ČTK) - Krajský soud v Brně zamítl dva návrhy na vyslovení neplatnosti dubnového hlasování v místním referendu v Prostějově o délce plánovaného bazénu. Jejich autoři požadovali, aby se referendum opakovalo na podzim souběžně s komunálními volbami.



