ÚS dokončil a brzy vyhlásí nález k daňovému balíčku, který nepodepsal prezident

Brno 23. června (ČTK) - Ústavní soud (ÚS) dokončil nález k daňovému balíčku, který nepodepsal prezident Miloš Zeman, a vyvolal tak pochybnost o ústavnosti jeho přijetí. Soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk nález vyhlásí příští týden v úterý.

Česká tisková kancelář
Ústavní soud, daňový balíček

Návrh na zrušení daňového balíčku podala v lednu skupina senátorů, za kterou jednali David Smoljak s advokátem a europoslancem Stanislavem Polčákem (oba STAN). Termín veřejného vyhlášení soud oznámil na svém webu.

Daňový balíček, který kromě dalších změn například zrušil superhrubou mzdu, byl vyhlášen ve Sbírce zákonů loni na Silvestra a v účinnost vstoupil následující den. Senátoři poukazují na skutečnost, že prezident zákon nepodepsal a vrátil Sněmovně, čímž jej podle nich patrně omylem vetoval. Dolní komora tak měla o balíčku hlasovat znovu, což se nestalo. Zákon podepsali pouze premiér Andrej Babiš (ANO) a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM).

Zeman v přípisu předsedovi Sněmovny z 28. prosince 2020 výslovně uvedl, že se rozhodl svůj podpis nepřipojit a že zákon vrací "k dalšímu opatření". Zmínil také své výhrady k zákonu. Hrad i vláda trvají na tom, že prezident tímto zákon nevetoval, ale pouze nepodepsal, což Zeman zdůraznil v dalším přípisu z 31. prosince.

Podle senátorů může prezident nepodepsat zákon jen za předpokladu, že jej zároveň vrátí Sněmovně, a tím vetuje. "Došlo k zjevnému porušení formálních náležitostí, které Ústava spojuje s procesem přijímání zákonů," stojí v návrhu senátorů. Nelíbí se jim ani skutečnost, že místo předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) podepsal zákon místopředseda Filip.

"Schází-li na napadeném zákonu podpis jak předsedy Sněmovny, tak podpis prezidenta republiky, který ještě nadto výslovně zákon nepodepsal a svými slovy vrátil Sněmovně, je pak neudržitelné, že došlo k řádnému přijetí a vyhlášení předmětného zákona," napsali senátoři. Citují názor ústavního právníka Jana Kysely, podle kterého má prezident povinnost na konci legislativního procesu přijatý zákon podepsat, přičemž podpis není výrazem souhlasu nebo nesouhlasu, ale je v podstatě ověřením zákonodárného procesu.

Daňový balíček zrušil superhrubou mzdu. Místo ní začalo platit zdanění příjmů fyzických osob sazbami 15 a 23 procent. Zvýšila se také roční daňová sleva na poplatníka o 3000 korun a snížila se sazba spotřební daně z nafty o korunu na litr.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu