Ústavní soud vyhověl stížnosti ČT kvůli soudnímu poplatku
Brno 18. září (ČTK) - Okresní soud v Kolíně chyboval, když České televizi (ČT) v úspěšném sporu nepřiznal náhradu soudního poplatku. Stížnosti televize dnes vyhověl Ústavní soud (ÚS). Zároveň ale ÚS v nálezu zopakoval, že justice po úvaze nemusí přiznávat televizi náklady na externí právníky ve sporech o koncesionářské poplatky. Jde prakticky o formulářové žaloby, v nichž se mění jen jména dlužníků. ČTK to zjistila z nálezu na webu soudu.
Ústavní soudci v minulosti opakovaně rozhodli, že stát nemá nárok na úhradu nákladů právního zastoupení v případech, kde jej účinně mohli hájit zaměstnanci jeho organizačních složek. Podobně ÚS argumentoval také v případě statutárních měst či fakultních nemocnic. Oproti tomu u České televize ÚS původně uznával, že hospodaří s vlastním majetkem a je pouze na ní, zda se nechá zastoupit externím, anebo vlastním právníkem.
Později ale ÚS změnil svůj výklad a uvedl, že činnost ČT sice není výkonem veřejné moci, nicméně na poli svého působení se těší výsadnímu postavení. Lze tak na ni v určitých ohledech klást srovnatelné nároky, jako na orgány státní moci. Běžné spory o neuhrazené poplatky by si tedy měla zabezpečovat vlastními silami, u složitějších je to záležitost dalšího uvážení.
Podobně v konkrétním sporu argumentoval také kolínský soud. Chyboval však v tom, že jako účelně vynaložený náklad neuznal ani soudní poplatek 400 korun.
“Okresní soud nevyložil, proč by náklady na zaplacení soudního poplatku neměly být náklady účelně vynaloženými, neboť poplatková povinnost vzniká žalobci ze zákona podáním žaloby nebo jiného návrhu na zahájení řízení,” stojí v nálezu soudce zpravodaje Jiřího Zemánka. Kolínský soud o nákladech řízení rozhodne znovu.
Další články
Český miliardář musí zbořit vilu v Provence, potvrdil francouzský Nejvyšší soud
Paříž 3. června (ČTK) - Francouzský nejvyšší soud v úterý potvrdil loňské rozhodnutí odvolacího soudu, jenž nařídil zbourání rozsáhlé vily, kterou si na jihu Francie nechal v minulém desetiletí nelegálně postavit český miliardář.
Elektronizace správy voleb bude zřejmě naplno spuštěná až od roku 2028
Praha 2. června (ČTK) - Elektronizace správy voleb bude naplno spuštěná až od roku 2028. Odklad dnes Sněmovna zrychleně a jednomyslně schválila už v úvodním kole spolu s usnadněním hlasování pro zrakově postižené. Kvůli němu budou kandidáti na senátory i prezidenta nadále vybíráni ze samostatných hlasovacích lístků, nikoli z jednoho společného, jak s tím zatím počítá zákon o správě voleb.
Novela stavebního zákona může způsobit kolaps povolování staveb
Praha 1. června (ČTK) - Chystaná novela stavebního zákona může podle ekologického hnutí Arnika způsobit kolaps povolování staveb. Podle hnutí budou v Česku zhruba dva roky fungovat tři různé režimy povolování, což bude znamenat právní nejistotu.
Soud zamítl návrhy na neplatnost hlasování v referendu o bazénu v Prostějově
Prostějov 29. května (ČTK) - Krajský soud v Brně zamítl dva návrhy na vyslovení neplatnosti dubnového hlasování v místním referendu v Prostějově o délce plánovaného bazénu. Jejich autoři požadovali, aby se referendum opakovalo na podzim souběžně s komunálními volbami.
Poslanci navrhli vypustit výdejní boxy ze stavebního zákona
Praha 28. května (ČTK) - Poslanci dnes ve druhém čtení návrhu novely stavebního zákona navrhli z úpravy vypustit ustanovení zařazující výdejní boxy mezi drobné stavby. Regulace boxů podřazením pod stavební zákon bylo podle návrhu v rozporu s cílem novelizace. Návrh na vyřazení boxů ze skupiny drobných staveb podali Barbora Rázga, Patrik Nacher (oba ANO) a Jiří Havránek (ODS). Podle nich by bylo vhodnější spornou úpravu vypustit a případnou regulaci řešit jiným způsobem.



