Vláda poslala návrh na prodloužení nouzového stavu o 30 dnů Sněmovně
Praha 17. května (ČTK) - Vláda schválila žádost o prodloužení nouzového stavu, vyhlášeného kvůli migrační vlně z Ukrajiny, o 30 dnů. Novinářům to po dnešním mimořádném jednání kabinetu řekl premiér Petr Fiala (ODS).
Vládní návrh nyní posoudí Sněmovna. Předsedkyně dolní parlamentní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ČTK sdělila, že mimořádnou schůzi k vládní žádosti svolá na čtvrtečních 15:00. Bez prodloužení by nouzový stav skončil 31. května.
“Zatím si dokážeme s tou nebývalou vlnou uprchlíků dobře poradit, ale abychom v tom mohli pokračovat a situaci tak dobře zvládat dál, domluvili jsme se, že bude potřeba požádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní,” řekl Fiala. Nouzový stav je potřeba především kvůli ubytovávání lidí, mimo jiné v místech, kde by to běžně předpisy neumožňovaly, dodal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Dalším důvodem je snadnější proplácení nákladů na humanitární ubytování samosprávám.
Vláda v březnu úspěšně žádala Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu téměř o dva měsíce. Odborníci se tehdy neshodovali, zda jí předpisy takový postup umožňují, nebo by měla žádat vždy maximálně o dalších 30 dnů. Kabinet tentokrát více než dalších 30 dnů nežádá, protože si uvědomuje, že nouzový stav je velmi intenzivní právní instrument, uvedl Rakušan.
Ministr vnitra dnes zadal strategické skupině vybrat nejdůležitější opatření, která budou nadále potřeba a nyní je umožňuje nouzový stav. “V rámci zrychleného legislativního procesu potřebujeme během června přijít se změnami, které nám umožní zvládání migrační krize i bez nouzového stavu,” uvedl.
Strategická skupina podle něj musí tento ambiciózní úkol zvládnout, aby bylo možné od července nouzový stav ukončit. Kabinet již začal na novelizaci zákonů označovaných jako lex Ukrajina pracovat. První z návrhů počítá například s tím, že by Česko i po skončení nouzového stavu nevydávalo víza a povolení k pobytu pro Rusy a Bělorusy.
Kabinet vyhlásil nouzový stav na 30 dnů od 4. března, Sněmovna následně odsouhlasila jeho prodloužení do konce května. Vládní představitelé zdůrazňují, že na rozdíl od nouzového stavu během epidemie koronaviru tentokrát nijak neomezuje české občany.
Další články
Soud pravomocně zamítl žalobu Parkanové kvůli nezákonnému stíhání v kauze CASA
Praha 14. května (ČTK) - Pražský městský soud dnes pravomocně zamítl žalobu bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové, která žádala odškodné 8,5 milionu korun za dlouholeté nezákonné trestní stíhání v kauze armádních letounů CASA.
Vláda bude moci regulovat ceny pohonných hmot, zákon začíná platit
Praha 13. května (ČTK) - Vláda bude moci v případě mimořádné situace na trhu regulovat svým nařízením ceny pohonných hmot, a to až na 12 měsíců. Nařízení bude moci vydávat opakovaně. Umožní jí to zákon o regulaci cen pohonných hmot, který dnes vyšel ve sbírce zákonů a který dnešním dnem vstupuje v účinnost.
Výbor doporučil schválit předrodičovskou 15.000 Kč a odložit digitalizaci dávek
Praha 12. května (ČTK) - Takzvaná předrodičovská, která se má čerpat dva měsíce před porodem, by mohla činit 15.000 korun. Digitalizované vyřizování této dávky, rodičovské a podpory pro studující rodiče, které se mělo spustit od července, by se mělo odložit. Porodné i pohřebné by se digitalizovat nemělo.
Řemeslníci budou moct dobrovolně skládat mistrovskou zkoušku, schválila vláda
Praha 11. května (ČTK) - Řemeslníci zřejmě budou moct dobrovolně skládat mistrovskou zkoušku. Její zavedení schválila vláda.
MPSV vidí tři varianty řešení penzí náročných profesí, projedná to tripartita
Praha 9. května (ČTK) - Ministerstvo práce vidí tři možné varianty řešení penzí náročných profesí. Buď by byl pro zaměstnance s rizikovou prací dřívější důchod od státu, nebo by jim zaměstnavatelé povinně museli spořit na stáří, nebo by jako dosud část pracovníků měla nárok na dřívější penzi a část na příspěvky na spoření od zaměstnavatelů.



