Nákup zboží do 22 € ze třetích zemí se navýší o DPH a celní poplatky

Po 1. červenci 2021 bude platit povinnost uhradit DPH u každé zásilky se zbožím, které si fyzická osoba objedná ze 3. zemí, a podat celní prohlášení.

Accountant, bnt attorneys-at-law s.r.o.
Nákupy z Číny
Foto: Pixabay

Od 1. 7. 2021 se mění některé předpisy směrnice 2006/112/ES, o společném systému DPH a prováděcí nařízení k této směrnici č. 282/2011. Jde o změny upravující uplatnění DPH na úrovni celé EU.

K jedné ze zásadních změn dochází v oblasti dovozu zboží ze 3. zemí. Jde o zrušení osvobození od DPH pro zboží s hodnotou do 22 € a zavedení povinnosti podat celní prohlášení.

V současné době jsou zásilky ze zemí mimo EU s hodnotou do 22€ osvobozené od odvodu DPH a procházejí jednoduchým celním řízením, které zajišťuje přepravce nebo pošta a příjemce nic nemusí řešit.

Po 1. červenci 2021 bude platit povinnost uhradit DPH u každé zásilky se zbožím, které si fyzická osoba objedná ze 3. země, a podat celní prohlášení. U zásilek do 150 € se celní prohlášení bude podávat elektronicky.

Celní řízení bude možné za poplatek vyřídit prostřednictvím dopravců (např. Česká pošta nebo specializovaných firem) nebo od července bude Celní správou umožněno vyřídit si celní řízení samostatně pomocí aplikace eCep.

DPH se bude počítat z hodnoty objednaného zboží, poštovného, případného poplatku za zastupování v celním řízení a platba proběhne při převzetí zásilky od dopravce.

Výjimkou z povinnosti platit DPH jsou dary mezi soukromými osobami do hodnoty 45€. U těchto zásilek bude ale také nutné podat celní prohlášení.


Zdroj: BNT journal
www.celnisprava.cz 
www.celnicka.cz 
www.behounek.eu daňový poradce

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu