5 otázek pro Petru Gříbkovou: kongres Právní prostor je srdcovka
V krátkém rozhovoru jsme po nějaké době opět vyzpovídali předsedkyni redakční rady našeho portálu, která je současně vedoucí právničkou skupiny ATLAS GROUP a ředitelkou odborného právního kongresu Právní prostor.
Blíží se konec roku, jak jej pracovně prožíváte?
Konec roku je pro mě vždy trochu hektickým obdobím, v rámci kterého se snažím dotáhnout rozpracované věci, vyhodnotit ty dokončené a současně promyslet nové úkoly, které mě v nejbližší době čekají. Ale kdybych měla zmínit jednu věc, která je mojí tradiční předvánoční náplní, tak je to příprava následujícího ročníku kongresu Právní prostor.
Takže kampaň k dalšímu ročníku právního kongresu už běží naplno?
Ano, dá se to tak říct, a ještě bude dále nabírat na obrátkách. Aktuálně máme venku všechny čtyři tematické oblasti, které budeme v květnu příštího roku na kongresu probírat a postupně k nim zveřejňujeme řečníky a jednotlivé přednášky. Zatím jsme odtajnili prvních pět jmen a do konce roku zveřejníme určitě další. Mám obrovskou radost, že i tentokrát budeme moci přivítat jedny z nejuznávanějších odborníků na dané téma a někteří z nich se už za ty roky stali našim váženým inventářem, jmenovitě např. JUDr. Libor Vávra, bez kterého si kongres Právní prostor snad ani nedokážu představit.
Na jaké klíčové tematické oblasti se tedy příští ročník kongresu zaměří?
Na 13. ročníku kongresu by určitě neměli chybět ti, kteří se chtějí dozvědět podrobnosti o změnách v pracovním právu, flexi novele, která s největší pravděpodobností nabude účinnosti 1. dubna 2025 a jejich dopadech do praxe. Ale také o trestní odpovědnosti za rozhodnutí statutárních orgánů společností či řídících představitelů úřadů. Vedle toho navážeme na uplynulý ročník a opět tak zazní problematika dynamicky se rozvíjejícího užití umělé inteligence, včetně představení prvních AI soudních sporů, nebo téma správy dat a jejich (nedovoleného) vytěžování, a přidáme i téma práva být offline. A samozřejmě nelze nezmínit závěrečný blok věnovaný otázkám v justici, ve kterém tradičně exklusivně vystoupí špičky soudních institucí.
Pokud byste měla vyzdvihnout jeden důležitý faktor úspěchu při přípravě takovéto velké odborné konference, co by to kromě témat a přednášejících bylo?
Jednoznačně partneři kongresu. Bez nich by to prostě nešlo. A to ať již po stránce odborné, tak po stránce obchodní. Proto bych touto cestou chtěla poděkovat našim stálým hlavním odborným partnerům, kterými jsou Soudcovská Unie, Unie podnikových právníků, Česká advokátní komora a Svaz průmyslu a dopravy ČR, kteří se prostřednictvím svých zástupců v kongresovém výboru podílejí na finální podobě odborné části kongresu. Obrovský dík ale patří rovněž ostatním partnerům, kteří naši akci podporují opakovaně, jako např. Pardubický kraj nebo ČEPS, ale také těm kteří se letos přidají poprvé, což bude spol. NOTINO, s.r.o. a na jejich voňavé dárky do tomboly se hodně těším. A pokud bych měla výčet partnerů dokončit, tak další významnou skupinou jsou mediální partneři kde je naší stálicí nakladatelství ANAG, spol. s r.o. či Nakladatelství Leges, s.r.o. Celou tuto partnerskou skupinu pak uzavírají odborní partneři, kde mají své nezastupitelné místo právnické fakulty všech čtyř veřejných vysokých škol, nebo studentský spolek studentů práv ELSA.
Jako vedoucí právnička skupiny ATLAS GROUP máte rovněž na starosti odborný dohled nad obsahem právního informačního systému CODEXIS, který je ostatně pořadatelem kongresu. Můžete prozradit něco z aktuálních novinek v CODEXIS?
Tou asi největší novinkou je zapojení užití umělé inteligence při práci s judikaturou, kterou já osobně vnímám jako stěžejní při správném výkladu legislativy. Uživatelé CODEXIS tak mají možnost pracovat s vlastním AI asistentem, kterého si mohou přizpůsobit na míru pro práci ve své kanceláři a kam si mohou například ukládat své dotazy (prompty). Současně mohou přes AI chatovat s více judikáty najednou, nebo si pomocí AI analyzovat jedno konkrétní rozhodnutí. Umělá inteligence je skvělý pomocník a její užití v právu je jednoznačně přínosné. V rámci CODEXIS je však zásadní zejména to, že k jejímu trénování dochází na relevantním a ověřeném obsahu.
Další články
Úplata za stejnokroj
Někteří zaměstnavatelé požadují po zaměstnancích platby za poskytnutý pracovní oděv, uniformu nebo firemní stejnokroj, resp. jim částky za jejich užívání sráží ze mzdy. Tento článek popisuje, proč je takový postup v rozporu s pracovním právem.
Řízení o stanovení cen a úhrad léčivých přípravků a překážka litispendence v nich
Problematika stanovení cen a úhrad léčivých přípravků představuje specifickou oblast správního práva, v níž se střetávají regulatorní požadavky, ekonomické aspekty i zájem na zajištění dostupnosti zdravotní péče. Jedním z dílčích, avšak v praxi významných problémů, je aplikace překážky litispendence v řízeních o stanovení cen a úhrad léčivých přípravků, a to zejména ve vazbě na jednotlivé indikace léčivého přípravku.
Omnibus I a náležitá péče: směrnice (EU) 2026/470 a klíčové změny v CSDDD
Před skoro 2 lety se Evropská unie vydala na cestu zmírňování dopadů podnikaní, a tak došlo k přijetí směrnice (EU) 2024/1760, o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti („CSDDD“), která poprvé na unijní úrovni systematicky upravila povinnou náležitou péči (due dilligence) v oblasti lidských práv a životního prostředí napříč hodnotovým řetězcem.
Rizika Shadow AI? Zaměstnanci mohou neúmyslně ohrozit firemní data, porušit dohody o mlčenlivosti nebo GDPR
S rozvojem AI rostou i rizika tzv. Shadow AI, používání neschválených nástrojů a aplikací umělé inteligence při práci s důvěrnými firemními informacemi, daty obchodních partnerů nebo s osobními údaji klientů a zaměstnanců. Zaměstnanci – obvykle v dobré víře a ve snaze zvýšit produktivitu práce – totiž svěří chráněná data nástrojům, nad kterými nemá firma kontrolu a slouží například ke zdokonalování umělé inteligence.
Ekocida: Chybějící dílek v mozaice nejzávažnějších zločinů podle mezinárodního práva
Mezinárodní trestní právo dnes připomíná precizně vyskládanou mozaiku spravedlnosti. Její čtyři dílky, genocida, zločiny proti lidskosti, válečné zločiny a zločin agrese, chrání lidstvo před těmi nejtěžšími zločiny ohrožujícími mezinárodní mír a bezpečnost. Přesto v tomto zdánlivě uceleném obrazu zůstává prázdné místo, skrze které nezadržitelně uniká odpovědnost za činy, které neútočí přímo na integritu jednotlivců, ale na environmentální stabilitu nezbytnou pro zachování civilizace.




