Porušení důležité povinnosti pejskaře

Až těžké ublížení na zdraví z nedbalosti může způsobit ten, kdo venčí svého psa na volno. Pokud pes vběhne do cesty a způsobí dopravní nehodu, je jeho majitel za tuto nehodu odpovědný, protože porušil důležitou povinnost.

právník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Fotolia

Až těžké ublížení na zdraví z nedbalosti může způsobit ten, kdo venčí svého psa na volno. Pokud pes vběhne do cesty a způsobí dopravní nehodu, je jeho majitel za tuto nehodu odpovědný. Vyplývá to jednak z § 60 odst. 11 zákona o pozemních komunikacích, podle něhož vlastník nebo držitel domácích zvířat je povinen zabránit jejich pobíhání po pozemních komunikacích. Nejvyšší soud to však dovodil i z občanské preventivní povinnosti předcházet škodám.

V rozhodnutí sp. zn. 8 Tdo 90/2016 Nejvyšší soud zkoumal porušení povinností majitelky psa, který vběhl do cesty motorkáři. Skutečnost, že motorkář neměl řidičák a že terénní motorka, kterou užíval, neměla poznávací značku, neměly vliv na odpovědnost majitelky za trestný čin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, jelikož porušila důležitou povinnost. Soud totiž dospívá k názoru, že základní povinností vlastníka chovaného zvířete (psa), je zajistit jeho pohyb takovým způsobem, aby byla zabezpečena ochrana okolí, zejména života jiných osob, a chovatel je povinen předcházet možnému vzniku škod, jež je zvíře schopno ve svém okolí způsobit. Třebaže viděla přijíždět motocykl, svého psa nezajistila způsobem, aby zabránila střetu s motocyklem, ale naopak psa ponechala bez svého vlivu na jeho další chování, čímž jej zcela ztratila ze své moci a pro motocyklistu vytvořila nepředvídatelnou situaci. Tím spáchala trestný čin, jehož dolní hranice trestní sazby je 6 měsíců.

Celý text judikátu si můžete přečíst zde

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články