internet

Jak zasahuje novela občanského zákoníku do obchodování mezi podnikateli?
Notářské zápisy elektronicky

Jak zasahuje novela občanského zákoníku do obchodování mezi podnikateli?

Od 6. ledna je účinná novela občanského zákoníku, která přináší zásadní změny především v oblasti obchodování se spotřebiteli. Změny však zasahují i do vztahů mezi podnikateli navzájem. Nově se řeší přesunutí nákladů na reklamaci na skutečně odpovědnou osobu nebo povinnosti poskytovatelů digitálního obsahu a digitálních služeb.

Kolektiv autorů
Jak na poskytování digitálního obsahu po novele - 1. díl
Datové schránky občanů

Jak na poskytování digitálního obsahu po novele - 1. díl

Novela občanského zákoníku zavádí od 6. ledna nová pravidla pro smlouvy o poskytování digitálního obsahu. Zajímat by vás měla, pokud poskytujete digitální obsah spotřebitelům nebo podnikatelům. Dnes se podíváme na to, co je a není digitální obsah, jak je upraven proces zpřístupnění, proč aktualizovat digitální obsah a co byste měli upravit ve vašich smlouvách.

Jak si advokáti díky umělé inteligenci můžou sami způsobit svůj zánik
Návrh nařízení o umělé inteligenci

Jak si advokáti díky umělé inteligenci můžou sami způsobit svůj zánik

Umělá inteligence (AI) přináší revoluci v mnoha odvětvích, včetně právních služeb. Pokud budeme ale plně spoléhat na různá lákadla např. v podobě klientských chatbotů, může to naši profesi paradoxně zabít. S umělou inteligencí se musíme naučit pracovat a právě o tom je tenhle článek z pera autora, který tímhle tématem posledních několik měsíců žije.

Nařízení EU o digitálních službách: možné právní nebezpečí – část III.
Evropská unie Polsko dodržování unijní právo

Nařízení EU o digitálních službách: možné právní nebezpečí – část III.

Autor v následujícím článku kriticky rozebírá nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2065 ze dne 19. října 2022 o jednotném trhu digitálních služeb a o změně směrnice 2000/31/ES (nařízení o digitálních službách), účinné od 17. února 2024, které klade důraz na ochranu veřejnosti před společensky škodlivým obsahem, aniž by se přitom muselo jednat o obsah zákonem zakázaný.

Nařízení EU o digitálních službách: možné právní nebezpečí – část II.
Evropská unie Polsko dodržování unijní právo

Nařízení EU o digitálních službách: možné právní nebezpečí – část II.

Kritický rozbor nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2065 ze dne 19. října 2022 o jednotném trhu digitálních služeb a o změně směrnice 2000/31/ES (nařízení o digitálních službách), účinné od 17. února 2024, které klade důraz na ochranu veřejnosti před společensky škodlivým obsahem, aniž by se přitom muselo jednat o obsah zákonem zakázaný.

Registr smluv: Musíte v něm (ne)dobrovolně figurovat?

Registr smluv: Musíte v něm (ne)dobrovolně figurovat?

Uzavřeli jste smlouvu s veřejným zadavatelem, městem či státním podnikem? S největší pravděpodobností budete muset nechat smlouvu zveřejnit v registru smluv, a tím i sebe. V dnešním článku vám prozradíme, zda se proti zveřejnění můžete bránit a co naopak dělat, když v registru chcete být, ale váš smluvní partner se k zaslání smlouvy do registru nemá.