Aktuality | ČTK | 18.12.2015

Prezident jmenoval Josefa Fialu ústavním soudcem

Praha/Brno 17. prosince (ČTK) - Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval novým ústavním soudcem Josefa Fialu, který dosud působil na brněnské právnické fakultě. ČTK to sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Fiala ve funkci nahradí Vladimíra Kůrku, kterému v úterý vypršel desetiletý mandát. Patnáctičlenný tým ústavních soudců je tak kompletní, všechny členy jmenoval Zeman. Kůrka se vrátil k Nejvyššímu soudu.

ČTK

ČTK

ČTK

Fiala na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně vede katedru občanského práva, je členem legislativní rady vlády a působí také jako rozhodce a člen rozkladových komisí. Byl asistentem několika ústavních soudců, má i advokátské zkušenosti a je vedoucím autorského kolektivu učebnic občanského práva hmotného.

Fiala v týmu ústavních soudců doplní početnou skupinu akademiků, jichž je mezi ústavními soudci téměř polovina. Druhá polovina přišla z justice, případně z advokacie.

U Ústavního soudu se Fiala zařadí do třetího senátu, kde bude zasedat s Janem Filipem a Radovanem Suchánkem. Už na něj čeká 170 ústavních stížností. Jako soudce zpravodaj dostal na starost také dvě plenární kauzy, uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Plénum se zabývá návrhy na rušení zákonů.

Podle předsedy soudu Pavla Rychetského se Fiala jistě snadno aklimatizuje. Fungování soudu totiž zná z dřívějšího asistentského působení. "Je to člověk, který nepochybně splňuje všechny předpoklady pro to, aby do našeho soudcovského sboru zasedl," řekl nedávno Rychetský.

Zeman dal Fialovi přednost před několika dalšími kandidáty. Jedním z nich byl Zdeněk Kühn z Nejvyššího správního soudu. Pro Fialu se prezident rozhodl například kvůli jeho erudici v oblasti insolvenčního práva, které pokládá zejména do budoucna za důležitou náplň práce Ústavního soudu, ale také kvůli vyšší akademické hodnosti. Nominaci Fialy v tajné volbě podpořilo 52 ze 71 hlasujících senátorů.

ústavní soud prezident ČR

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejčtenější články