Vláda projedná novelu zvyšující informovanost o akciích firem

Praha 26. července (ČTK) - Informovanost emitentů akcií o stavu akcionářské struktury společnosti by se měla zvýšit. zároveň by se tím mělo usnadnit rozhodování o fungování společnosti. Počítá s tím novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu, kterou ve středu projedná vláda. Norma má především za cíl sladit tuzemské zákony se směrnicemi a požadavky EU. Ty se týkají například zlepšení vypořádání obchodů s cennými papíry nebo průhlednosti informací o emitentech cenných papírů.

Česká tisková kancelář

"Navrhované změny sledují zatraktivnění fondového podnikání a zjednodušení procesních otázek v oblasti kapitálového trhu, jakož i harmonizaci správních poplatků na úseku finančního trhu," uvedlo v materiálu MF.

Podle návrhu by měl nově akcionář společnosti oznámit emitentovi a ČNB, pokud jeho podíl ve firmě přesáhne jedno procento. To se týká společností se základním kapitálem 500 milionů a vyšším. Zároveň by měla zůstat v platnosti oznamovací povinnost u hranice tří procent u firem se základním kapitálem 100 milionů korun.

Norma se snaží sjednotit správní poplatky související s podnikáním na kapitálovém trhu se zákonem o správních poplatcích. "Je třeba především sjednotit výši správních poplatků týkajících se řízení o žádostech, některá řízení zpoplatnit nově a některé poplatky vzhledem k jejich irelevanci k aktuálním zněním zákonů v oblasti kapitálového trhu či penzijního spoření zrušit," uvedlo MF.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu