Aktuality | ČTK | 10.11.2015

Vláda schválila novelu o výměně daňových informací

Praha 9. listopadu (ČTK) - Vláda dnes schválila novelu zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní. Ta na základě požadavků EU sjednocuje postupy při automatické výměně daňových informací podle globálních standardů. Ty jsou v souladu s požadavky USA na informace o bankovních účtech (tzv. FATCA). Proto materiál ruší zákon o výměně informací o finančních účtech s USA pro správu daní. Informoval o tom tiskový odbor úřadu vlády. Norma by měla začít platit od ledna 2016.

ČTK

ČTK

ČTK

Zákon FATCA vyžaduje, aby zahraniční finanční instituce informovaly amerického správce daně Internal Revenue Service (IRS), zda u nich mají američtí občané účet s vyšším zůstatkem než 50.000 dolarů (asi 952.000 Kč). Zákon byl přijat po skandálu s nepřiznanými penězi ve švýcarských bankách. USA dohodu uzavřely s více než stovkou zemí světa.

"Návrh zákona reaguje na vývoj v Evropské unii a v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) týkající se automatické výměny informací v oblasti daní. Evropská unie spolu s OECD připravila tzv. globální standard automatické výměny informací, který je kompatibilní s dohodami FATCA," uvádí materiál.

V automatické výměně informací při správě daní se nyní uplatňují dva základní režimy. V prvním jsou s jinými státy vyměňovány informace, které má české Generální finanční ředitelství k dispozici. V druhém režimu jsou s jinými státy vyměňovány informace, které o svých klientech a jejich účtech zjišťují finanční instituce a které následně oznamují správci daně.

Vláda by podle MF měla navrhnout Poslanecké sněmovně, aby normu schválila již v prvním čtení. Pokud by totiž zákon nenabyl účinnosti od ledna 2016, vedlo by to podle úřadu k zvýšeným nákladům finančních institucí a zatížení klientů.

mezinárodní právo vláda daně

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejčtenější články