MF chce zjednodušit převod nepotřebných státních nemovitostí na obce a kraje

Praha 14. října (ČTK) - Ministerstvo financí chce zjednodušit převádění nepotřebného státního nemovitého majetku na obce a kraje, které o něj projeví zájem. Vypracovalo k tomu novelu zákona o majetku České republiky, kterou tento týden poslalo do vládního připomínkového řízení.

Česká tisková kancelář

Novela počítá také s možností převádění nemovitostí samospráv na stát, pokud je obce a kraje nebudou chtít.

Novela zákona zavádí povinnost informovat obce a kraje o tom, že v jejich katastru jsou nemovitosti, pro které stát už nemá využití a chce se jich zbavit. Dotčené samosprávy tak budou moci v předstihu dát najevo, zda o tento státní majetek stojí. Pokud to ve stanovené lhůtě neučiní, stát ho nabídne k prodeji jiným zájemcům.   

Zákon rovněž přesně stanovuje, které pozemky bude stát na obce a kraje převádět bezúplatně. Jsou jimi například pozemky pod místními komunikacemi, pozemky určené ke zřízení nebo rozšíření hřbitovů, pozemky určené k veřejné zeleni v zástavbě nebo pozemky pod veřejně prospěšnými budovami, které jsou ve vlastnictví obce nebo kraje. I nadále bude možné převádět bezúplatně i jiné druhy nemovitostí, pokud to bude řádně zdůvodněno a bude to ve veřejném zájmu.

Podle důvodové zprávy k novele zákona Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) převedl v letech 2016 až 2022 na obce a kraje 24.090 nemovitostí. Z toho 20.693 nemovitostí převedl stát na samosprávu bezúplatně.   

Podle letošní inventury státního majetku, o které ÚZSM informoval ve čtvrtek, mají státní úřady a instituce téměř 29.000 nepotřebných nemovitostí. Ministerstvo financí do března připraví vládě návrh dalšího nakládání s tímto majetkem. Předpokládá se jeho nabídka obcím a krajům, případně prodej.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články