Prodejcům pojištění se asi prodlouží lhůta na doklad odbornosti

Praha 2. listopadu (ČTK) - Prodejci a zprostředkovatelé pojištění se zřejmě dočkají delších lhůt pro doložení své odborné způsobilosti, kterou po nich vyžaduje zákon z roku 2018. Vláda podpořila poslaneckou novelu tohoto zákona, která lhůty prodlužuje kvůli potížím vyvolaným epidemií koronaviru. S návrhem přišla pětice poslanců z řad ANO, STAN, ODS, SPD a KSČM. Předkladatelé navrhují, aby Sněmovna projednala a schválila jejich návrh zrychleně již v prvním čtení.

ČTK Česká tisková kancelář

Prodejci a zprostředkovatelé pojištění musí splňovat požadavky na odbornou způsobilost. Odborná způsobilost se skládá ze dvou složek. První z nich je získání všeobecných znalostí, které se prokazují maturitní zkouškou nebo vyšším vzděláním. Prodejci a další osoby, kterým to ukládá zákon, musí podle zákona tuto povinnost splnit do 1. června 2022, ale poslanci navrhují tento termín o měsíc posunout. "Toto datum však spadá do období ještě běžícího školního roku, což může být pro potřeby skládání závěrečných zkoušek, které na školách běžně probíhají i v měsíci červnu, nepraktické," argumentují.

Získání odborných znalostí a dovedností se prokazuje absolvováním odborné zkoušky. V tomto případě poslanci navrhují prodloužit termín o půl roku, tedy do 1. června 2021. "Pandemie nemoci covid-19 a opatření ministerstva zdravotnictví a vlády přijatá na jaře 2020 k zabránění šíření této nemoci znemožnily po několik měsíců konání odborných zkoušek pro distributory pojištění," stojí v důvodové zprávě.

Ministerstvo financí návrh v připomínkovém řízení podpořilo. Česká národní banka s návrhem také souhlasí. "Česká národní banka konstatovala, že navrhovaná změna právní úpravy je logickým opatřením v době, kdy s ohledem na aktuální situaci s pandemií onemocnění covid-19 není možné provádět odborné zkoušky podle zákona o distribuci pojištění a zajištění," míní centrální banka.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři