Středočeský kraj předložil návrh poplatku za změnu pozemku na stavební
Praha 11. ledna (ČTK) - Za změnu pozemku na stavební by jeho vlastník měl zaplatit poplatek. Jeho výši by stanovovala obec vyhláškou. Předpokládá to novela stavebního zákona, kterou navrhlo zastupitelstvo Středočeského kraje a začátkem roku ji předložilo ve Sněmovně.
Vlastníci pozemků by se tak měli víc podílet na zajištění potřebné obecní infrastruktury. Dopady na rozpočty obcí a rozpočet Prahy předkladatelé odhadli na 2500 korun za metr čtvereční. Návrhem se nyní bude zabývat vláda.
Odvod se má týkat zvýšení i snížení hodnoty pozemku při pořizování územněplánovací dokumentace a má být přiměřený. Sazbu odvodu nebo způsob jeho určení by stanovovala vyhláška. Uhrazení poplatku by šlo nahradit uzavřením plánovací smlouvy podle stavebního zákona. Tyto smlouvy uzavírají zpravidla developeři s obcemi a domlouvají si v nich vzájemnou součinnost; mohou obsahovat i případné peněžní příspěvky investorů. Podle středočeských zastupitelů však plánovací smlouvy nejsou dostatečným nástrojem.
Krajští zastupitelé v důvodové zprávě poukazují na to, že vymezení zastavitelné plochy v územněplánovací dokumentaci má zásadní vliv na ceny pozemků v daném území. Platná právní úprava na to podle nich nereaguje a neumožňuje využít možnosti změn cen pozemků v důsledku změn v územněplánovací dokumentaci. Navíc tím podle nich ponechává prostor pro spekulativní jednání a právní nejistotu. “Zároveň tím zůstává nenaplněna možnost, jak získat finanční prostředky na rozvoj obcí, vyřešit tím nedostatečnost veřejné infrastruktury, a to jak dopravní, tak i technické infrastruktury a občanského vybavení,” uvádí důvodová zpráva.
Návrh nyní dostane k posouzení vláda. Bez ohledu na její stanovisko ho poté dostanou k projednání poslanci. Změna by měla vstoupit v účinnost k 1. lednu příštího roku.
Další články
Boxy zůstanou v novele mezi drobnými stavbami, černé stavby bude možné povolit
Praha 25. června (ČTK) - V pozměňovacím návrhu novely stavebního zákona zůstanou výdejní boxy mezi drobnými stavbami a některé černé stavby budou moci získat následně povolení.
Senátoři požádali ÚS, aby zrušil daňové zvýhodnění čtyř největších měst v ČR
Brno/Praha/Ostrava/Plzeň 24. června (ČTK) - Skupina senátorů požádala Ústavní soud (ÚS), aby zrušil část zákona o rozpočtovém určení daní. Konkrétně jde o ustanovení, která zvýhodňují Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň při rozdělování daňových příjmů. Zákon podle senátorů vytváří uzavřenou skupinu čtyř měst, privilegovanou na úkor ostatních samospráv.
Pavel podal kvůli summitu NATO kompetenční žalobu, Babiš rozhodnutí respektuje
Praha 23. června (ČTK) - Prezident Petr Pavel podal kvůli svému nezařazení do delegace na summit Severoatlantické aliance (NATO) předem avizovanou kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu.
Zákaz mobilů ve škole by měl platit i o přestávkách a v družině, plyne z návrhu
Praha 22. června (ČTK) - Děti v mateřských a základních školách by mohly mít zakázáno používat mobilní telefon či jiné elektronické zařízení během výuky, o přestávkách nebo ve školní družině. Vyplývá to z návrhu novely školského zákona, který předložili premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr školství Robert Plaga (za ANO).
Internetová seznamka nesmí vydávat virtuální profily za běžné uživatele
Brno 22. června (ČTK) - Internetová seznamka nesmí vydávat účty spravované placenými moderátory za běžné uživatelské profily, potvrdil Nejvyšší správní soud (NSS). Nestačí ani obecné upozornění v obchodních podmínkách, že některé účty jsou uměle vytvořené, pokud návštěvník webu nepozná, zda komunikuje se skutečným uživatelem, anebo s placeným moderátorem.



