Povinnost zveřejňovat smlouvy v registru hned tak nebude

Stát, kraje, obce a jimi ovládané firmy zřejmě nebudou mít v brzké době povinnost zveřejňovat všechny uzavřené smlouvy v centrálním registru.

novela podpis založení společnosti notářský řád
Foto: Fotolia

Poslanci z výboru pro veřejnou správu dnes projednávání tohoto návrhu, který iniciovala TOP 09, přerušili. Požadují normu nejprve dopracovat. Vrátit by se k ní měli nejdříve v půlce března po semináři, který bude ve Sněmovně tématu věnován.

Poslanci měli námitky například proti tomu, že zákon počítá se zveřejněním všech smluv a nestanoví - na rozdíl od obdobné slovenské úpravy - žádný finanční limit. Svaz měst a obcí navrhoval, aby se zveřejňovaly jen kontrakty na dodávku zboží a služeb v ceně nad 50.000 korun.

Místopředseda výboru Jiří Petrů (ČSSD) se pozastavil nad tím, že by se povinnost zveřejňování vztahovala nově i na objednávky a faktury. Nezamlouvalo se mu ani to, že smlouvy by měly platit pouze v případě jejich zveřejnění v registru do tří měsíců od jejich uzavření. Stačit by měl podle něj pouze finanční postih za nesplnění této povinnosti.

Podmínku platnosti smlouvy jejím zveřejněním přitom tvůrce předlohy Jan Farský označil za průlomovou změnu. Od zákona si slibuje lepší hospodaření s veřejnými prostředky díky tomu, že smlouvy budou pod veřejnou kontrolou. Byly by zveřejňovány v již existujícím registru na Portálu veřejné správy.

Kritici z řad ČSSD a ODS varovali před možným zneužitím zveřejňovaných údajů. Firmy, jejichž smlouvy budou zveřejňovány, prý budou znevýhodněny v konkurenčním boji.

Podobnou úpravou, nazývanou podle jejího iniciátora "lex Farský", se dolní komora zabývala už v minulém funkčním období. Její projednávání ale nestihla dokončit. Farský podotkl, že nynější úprava zohledňuje připomínky, které poslanci vůči původní normě měli. Návrh, pod který se podepsali také koaliční zástupci z ANO a KDU-ČSL, patří mezi normy, které prosazuje iniciativa Rekonstrukce státu.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu