NS zrušil rozsudek nad 12 aktéry případu zmanipulovaných losování u zakázek

Brno 11. května (ČTK) - Nejvyšší soud (NS) zrušil rozsudek nad 12 aktéry případu zmanipulovaných elektronických losování veřejných zakázek. Měl výhrady k právní kvalifikaci.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Případem se musí znovu zabývat odvolací Vrchní soud v Praze, kde už kauza podle databáze InfoSoud takzvaně obživla. Rozhodnutí o vině a trestu je tak momentálně nepravomocné. Verdikt NS padl neveřejně už loni v létě. Obsáhlá písemná podoba však vznikala déle než obvykle, následovalo doručování početným účastníkům řízení a teprve nyní je odůvodnění dostupné v plném rozsahu na webu NS.

Rozsudek v kauze "losovaček" vynesl Vrchní soud v Praze v lednu 2019. Několika obviněným zrušil či snížil původně uložené peněžité tresty, jinak rozsudek Městského soudu v Praze potvrdil. Aktéři kauzy tak z procesu vyšli s ročními až tříletými podmínkami, zároveň s povinností zaplatit státu částky v řádu milionů korun. Obžaloba žádala pro většinu aktérů vězení v zákonné sazbě pěti až deseti let.

Pražské soudy při vyměření nižších trestů poukazovaly na to, že stavební trh byl zdeformovaný, šlo prý o celospolečenský problém. Zákonná úprava umožňovala přidělit zakázku jen na základě nejnižší nabídky, bez ohledu na kvalitu. Takový stav pak generoval jak poptávku, tak i nabídku nelegálních praktik.

NS u většiny odsouzených vidí problém v tom, že byli odsouzeni za dotační podvod a poškození finančních zájmů Evropské unie. Nebyli však v postavení žadatelů o dotaci nebo příjemců dotačních peněz, šlo převážně o zástupce firem poskytujících služby v elektronickém losování a administraci zakázek.

"Nezákonně provedené výběrové řízení u zjištěných veřejných zakázek sice souviselo s čerpáním dotací z rozpočtů Evropské unie nebo tuzemských rozpočtů, nikoli však bezprostředně," rozhodl NS. "Naopak přiléhavý a zákonu odpovídající je postih obviněných za zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě," uzavřeli soudci nejvyšší instance.

Zásah NS se týká nejpřísněji potrestaných Tomáše Krause a Romana Krista, stejně jako například podnikatelky Ivany Salačové, která figurovala jako spolupracující obviněná v kauze bývalého středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha. NS naopak potvrdil verdikt nad Petrem Pohlem. Zároveň odmítl dovolání státního zastupitelství. Žalobci nesouhlasili s mimořádným snížením trestu pod sazbu. Vzhledem ke zrušení pravomocného verdiktu už se NS výhradami žalobců blíže nezabýval.

Skupina podle obžaloby zmanipulovala nebo se pokusila zmanipulovat 11 veřejných zakázek, které byly financované zčásti z dotací Evropské unie a zčásti ze státního rozpočtu. Od ledna do října 2011 ovlivňovala zadávání tendrů upraveným počítačovým programem tak, aby je získaly předem určené obchodní společnosti. Podle obžaloby tak způsobila škodu přes 33 milionů korun.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články