NSS: Finanční správa získá záznamy z policejních kamer, jen když je to nezbytné

Brno 14. prosince (ČTK) - Finanční správa může získat a využít záznamy z policejních kamer jako důkaz v daňovém řízení jen v případech, kdy je to nezbytné pro správu daní a neexistuje jiný, šetrnější způsob.

Česká tisková kancelář

Nejvyšší správní soud (NSS) po zásahu Ústavního soudu revidoval původní rozsudek, za který letos v březnu obdržel anticenu Velkého bratra pro největšího "úředního slídila". Nový verdikt, jímž NSS zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem i Odvolacího finančního ředitelství, je dočasně zpřístupněné na úřední desce.

Původně NSS dospěl k závěru, že finanční úřad měl právo požadovat data ze silničních kamer provozovaných policií v systému takzvané automatické kontroly vozidel. Podle ústavních soudců se však NSS nevypořádal se všemi námitkami muže, kterého se sporný postup týkal. Finanční správa se snažila prostřednictvím záznamů z kamer zpochybnit údaje v knize jízd, která byla podkladem pro nárok na odpočet daně z titulu pořízení a užití vozidla pro podnikatelské účely.   

Organizace Iuridicum Remedium, která uděluje anticenu Velký bratr, se obávala, že rozhodnutí NSS otevře prostor pro další rozsáhlé zásahy do soukromí lidí. Postoj NSS ale po nálezu Ústavního soudu doznal změn. "Správce daně nebyl oprávněn záznamy od Policie ČR vyžadovat a použít je jako důkazní prostředek v daňovém řízení, jelikož nešlo o údaje nezbytné pro správu daní," stojí nyní v rozsudku.

Knihu jízd lze zpochybnit i bez její konfrontace se záznamy z policejních kamer. Využití záznamů se sice může jevit jako vhodné, avšak není podle NSS nezbytné, což jsou dvě rozdílné kategorie. "Nezbytnost jakožto vyšší standard ochrany má zaručit, že do práv subjektů bude zasahováno,  jen není-li tu jiná možnost, jak informace, které mohou býti osobními údaji, získat," konstatoval NSS.   

Finanční správa se bude konkrétním případem zabývat znovu. "V dalším řízení bude na daňových orgánech, aby nárok stěžovatele na odpočet daně znovu posoudily a užívání stěžovatelova vozidla pro jeho ekonomickou činnost případně zpochybnily jiným způsobem. NSS nijak nepředjímá, jak daňové orgány v dalším řízení rozhodnou," uzavřel soud.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články