Verdikt za smrt bezdomovce v Plzni přezkoumá Nejvyšší soud

Brno 11. července (ČTK) - Případem dvou policistů, kteří podle obžaloby ubili v Plzni bezdomovce, se bude zabývat Nejvyšší soud (NS). Dovolání podali oba odsouzení, kteří si mají odpykat čtyři roky ve vězení, a z opačných pozic i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Informaci patrnou z justičních databází potvrdil ČTK mluvčí Krajského soudu v Plzni David Ungr.

Česká tisková kancelář

Úkolem plzeňského soudu je nyní dovolání spolu se spisem předat do Brna k NS. Krajský soud nejprve policisty zprostil obžaloby, po zásahu vyšší instance oběma uložil osm let vězení. Vrchní soud v Praze ovšem rozsudek zmírnil na polovinu, což je nejspíš důvodem, proč mimořádný opravný prostředek sepsal také šéf žalobců.

Podle pravomocného verdiktu Jan Pergl a Lukáš Zahradník v říjnu 2013 bezdomovce uhodili obuškem, poté ještě zkopali a způsobili mu zranění, na která po několika dnech zemřel. Oba muži obvinění popírali, s mužem se prý setkali, ovšem nepoužili proti němu násilí.

Vrchní soud nepochyboval o tom, že Pergl a Zahradník nesou zodpovědnost za mužova zranění. Nemohli však prý vědět, že jej zranili smrtelně. Bezdomovec totiž po útoku z místa sám odešel, zemřel až po dvou dnech. Měl tedy prý i dost času vyhledat lékařskou pomoc.

Příčinou útoku policistů na sedmapadesátiletého bezdomovce bylo podle obžaloby oznámení, že obtěžoval ťukáním na okno ženu v ubytovně. Policisté jej našli v nedaleké osadě bezdomovců v Borské ulici. Tam muže vyzvali, aby šel s nimi na služebnu. Při tom ho podle ostatních bezdomovců dvakrát praštili přes záda obuškem.

Na přilehlé panelové cestě, kde už byli policisté s mužem sami, ho podle žalobce ještě zkopali těžkými služebními botami. Zlomili mu tím žebro, poranili slezinu, způsobili mu masivní krvácení do břicha a výrony.

Obhajoba v minulosti poukazovala na to, že krajský soud nehodnotil důkazy jako celek. Soudní znalec například podle obhajoby nenašel na těle poškozeného žádné rány po obušku. Výpovědi svědků se podle něj rozcházely i v dalších podrobnostech, některé důkazy podle něj soud zcela pominul, a v důsledku tak nerespektoval presumpci neviny.

Jan Tomandl jpt

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu