stavební zákon

Děti Země podaly žalobu na ministerstvo kvůli stavebnímu řízení na část D8
Stavba silnice

Děti Země podaly žalobu na ministerstvo kvůli stavebnímu řízení na část D8

Ústí nad Labem 21. listopadu (ČTK) - Ekologická organizace Děti Země podala na ústecký krajský soud žalobu proti ministerstvu pro místní rozvoj. Důvodem je to, že ministerstvo a krajský úřad podruhé zamítly jejich žádost o obnovení stavebního řízení pro část dálnice D8 v úseku z Lovosic do Řehlovic.

ČTK
Kdy a za jakých podmínek může zástavní právo zabránit sloučení stavby s pozemkem?
Stavba, dům

Kdy a za jakých podmínek může zástavní právo zabránit sloučení stavby s pozemkem?

Podle ustanovení § 3060 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, v platném znění (dále jen „občanský zákoník“) platí, že pokud zatěžuje věcné právo stavbu nebo pozemek, nestane se stavba součástí pozemku, dokud toto věcné právo trvá a pokud to jeho povaha vylučuje. Co to ovšem znamená v praxi?

Chybí stavební materiál a ceny nejde kvůli válce předvídat. Jak využít klauzuli o vyšší moci?
Stavební materiál

Chybí stavební materiál a ceny nejde kvůli válce předvídat. Jak využít klauzuli o vyšší moci?

Válka na Ukrajině citelně dopadá také na české stavebnictví. Silné otřesy na stavebním trhu vyvolávají velké cenové výkyvy materiálu i jeho vážný nedostatek. To může následně ohrozit nejen dokončení rozestavěných projektů, ale také jejich cenu, která se může prudce zvyšovat spolu s prodlužováním samotné stavby.

O počtu stavebních úřadů rozhodne vláda, novela navrhuje dvě varianty
Stavební materiál

O počtu stavebních úřadů rozhodne vláda, novela navrhuje dvě varianty

Dvě varianty stanovení počtu stavebních úřadů v obcích navrhuje ve věcné novele stavebního zákona ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Z předloženého návrhu pro vládu vyplývá, že podle první varianty bude zachováno buď 375, nebo 389 stavebních úřadů, a ve druhé na základě prováděcího právního předpisu všechny stávající (694) s možností počet snížit. Konečnou variantu vybere vláda, která ještě nemá stanoveno, kdy se bude novelou stavebního zákona zabývat. Sněmovna by mohla novelu schvalovat na podzim.

ČTK