Advokáti pomohli zapsat do registru dárců kostní dřeně 39 nových hrdinů

V rámci akce Nábor hrdinů pořádané dne 3. března 2020 ve spolupráci s pražskou advokátní kanceláří GHS Legal, s.r.o. vstoupilo do Českého národního registru dárců kostní dřeně 39 nových dobrovolníků, kteří jsou odhodláni a připraveni darovat své krvetvorné buňky, a tím pomoci s život zachraňující transplantací kostní dřeně. Stali se tak součástí celosvětové sítě potenciálních dárců, kteří v případě potřeby pomohou k záchraně života komukoli, a to bez ohledu na věk, pohlaví či národnost.

Foto: Fotolia

Většina lidí, kteří na nábor do vršovické advokátní kanceláře přišli, si s myšlenkou zapsat se do registru pohrávala již déle. „Vždy jsem to chtěl udělat, ale nedostal jsem se k tomu. Jednou byla větší celorepubliková akce, ale tu jsem bohužel nestihl,“ uvedl jeden z prvních zapsaných dobrovolníků. Obdobně odpovídala i jiná dobrovolnice: „Měla jsem to v hlavě už déle, ale bála jsem se. K účasti mě přemluvila kamarádka, která viděla, že se akce koná.“

I přes počáteční nervozitu potenciálních dárců nakonec při zápisu panovala velmi dobrá nálada, a to i proto, že na místě byly Martinou Chmelovou z Náboru hrdinů a Věrou Šilerovou z Českého národního registru dárců dřeně zodpovězeny veškeré dotazy. Během zápisu každý dobrovolník vyplnil informace o svém zdravotním stavu a poté si provedl jednoduchý stěr z ústní dutiny.

Strach, a to zejména z  bolesti při nebo po transplantaci, je jedním z faktorů, které potenciální dárce od zápisu do registru nejvíce odrazuje. To potvrzuje i mluvčí Českého registru krvetvorných buněk IKEM Gabriela Hošková. Že se jedná pouze o zažitý mýtus říkají také samotní dárci. Díky nejmodernějším technologiím, které využívají speciální filtraci přímo ze žilní krve je totiž zákrok téměř bezbolestný. Druhým možným způsobem dárcovství je také klasické odsátí dřeně z vnitřku kostí, přičemž je na každém dárci, který způsob si vzhledem k okolnostem zvolí.

„Část našeho týmu již v registru je, a protože se i naši další kolegové rozhodli připojit, vznikla myšlenka zorganizovat tuto akci v rámci naší advokátní kanceláře,“ uvedla pro info.cz office manažerka GHS Legal Patricie Nguyenová. Vzhledem k tomu, že kancelář disponuje vhodnými prostory a cílem bylo získat co nejvíce potenciálních dárců, byl nábor veřejný a zapsat se mohl přijít kdokoliv, kdo splňoval obecné podmínky zápisu.

Advokátka Klára Švandelíková, která stála na počátku samotné myšlenky, je s počtem nových hrdinů nad míru spokojená. „I kdyby se díky naší akci do registru zapsal jen zlomek lidí, měl nábor smysl,“ uvedla.

Přestože je nyní v celosvětovém registru přes třicet sedm milionů lidí, organizátoři zdůrazňují, že je toto číslo stále nízké. I proto je třeba šířit povědomí o registru i nadále, aby se neustále rozšiřoval a tím dostalo šanci na život co nejvíce lidí.

Hodnocení článku
100%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články