Ministerstvo spravedlnosti a Probační a mediační služba zřídí až čtyři probační domy pro propuštěné vězně

Ministerstvo spravedlnosti (MSp) a Probační a mediační služba (PMS) počítají se zřízením až čtyř probačních domů pro propuštěné vězně, a to během následujících devíti let. Probační domy, které budou spadat pod Probační a mediační službu, zajistí pomocí pobytového programu možnost intenzivní práce s pachateli po podmíněném propuštění z výkonu trestu. Umožní tak účinně kontrolovat pachatele po propuštění, a to včetně zajištění kontrol uložených přiměřených povinností a omezení.

Foto: Fotolia

„Rozvoj probačních domů v České republice je žádoucí a řeší aktuální potřeby osob propuštěných z věznic. Zároveň odpovídá současnému evropskému trendu trestní politiky, který směřuje k většímu využívání alternativních trestů a ekonomicky úspornějších forem sankční politiky,“ uvedl náměstek pro trestní politiku a vězeňství MSp Vladimír Zimmel.

Probační a mediační služba podle své ředitelky Andrey Matouškové plánuje zřídit probační domy s kapacitou po 20 klientech. „Půjde zejména o podmíněně propuštěné pachatele závažnějších trestných činů, kteří by měli v probačním domě strávit minimálně šest měsíců. Kapacita a rozmístění Probačních domů ve čtyřech vybraných soudních krajích zajistí větší dostupnost tohoto programu pro osoby navracející se z vězení na svobodu,“ doplnila Matoušková.

Programy realizované v probačním domě budou podle náměstka Zimmela zaměřeny na to, aby podmíněně propuštěné vězni získali pracovní návyky a legální zaměstnání, aby řešili svou předluženost a rozvíjeli své sociální dovednosti s důrazem na rozvoj a upevnění rodinných vazeb.

Klienti probačního domu se budou podrobovat dohledu probačního úředníka a budou se účastnit programů realizovaných v probačním domě. Ty budou propojeny a doplněny využíváním dalších návazných služeb.

Realizace probačních domů předpokládá intenzivní spolupráci PMS a Vězeňské služby ČR v rámci přípravy odsouzeného na podmíněné propuštění.

Tiskové oddělení MSp a PM

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články