Připomínky k stavebnímu zákonu může MMR řešit do konce března

Praha 6. ledna (ČTK) - Ministerstvo pro místní rozvoj bude připomínky ke kontroverznímu návrhu nového stavebního zákona vypořádávat až do konce března, tedy o dva měsíce déle, získalo k tomu souhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). Informovala o tom ministryně odpovědná za přípravu normy Klára Dostálová (za ANO). Vláda dnes také odložila projednávání analýzy ministerstva vnitra, která nedoporučila převést při plánované změně stavebního práva úředníky z obcí na stát. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) napsal ČTK, že o věci budou resorty ještě jednat.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Proti návrhu zákona ministerstva pro místní rozvoj včetně takzvané institucionální změny se postavily organizace hájící zájmy měst a obcí. Návrh je podle nich tak špatný, že je třeba ho stáhnout a předložit návrh zcela nový. Ministryni k tomu vyzvaly. Nový zákon byl podle Dostálové připraven v souladu se schváleným věcným záměrem a není důvod ho stahovat. "Návrh paragrafového znění není žádné dogma, jsme připraveni jednat. Nepišme si tedy výzvy, ale prosím komunikujme napřímo a ty problematické pasáže společně řešme," uvedla v tiskovém prohlášení.

Nový systém podle Dostálové přinese odbourání velkého počtu razítek a jasné a vymahatelné lhůty. Institucionální změny podle ministryně vyřeší i problémy se zastupitelností či sdílení úředníků.

O potřebě urychlení stavebního řízení mluvil prezident Miloš Zeman v projevu na konci loňského roku, prioritou je změna i pro premiéra Babiše. Ministerstvo pro místní rozvoj ukončilo přijímání připomínek ke kontroverzní normě 23. prosince. Nyní připomínky zpracovává.

Analýza ministerstva vnitra, kterou má ČTK k dispozici, zmiňuje vysoké náklady spojené s přesunem až 13.500 úředníků a spisů. Vyčíslila je od dvou do 32 miliard. Podle ministryně pro místní rozvoj Dostálové analýza zahrnuje i nereálné krajnosti. Vnitro jednorázové náklady vyčíslilo na 2,2 miliardy v minimální variantě. V maximální verzi by se vyšplhaly na 32 miliard korun, počítá totiž s výstavbou budov za 29 miliard korun. Každoroční náklady se podle studie zvednou o 2,3 až 2,7 miliardy korun. Podle Dostálové je maximální částka nereálná.

Podle nového stavebního zákona by měla v Česku vzniknout dvoustupňová povolovací soustava v čele s Nejvyšším stavebním úřadem, pod nímž mají vzniknout krajské stavební úřady, které budou mít v obcích pobočky. Nyní je v ČR 730 stavebních úřadů. Případný pokles stavebních řízení na polovinu během přeměny stavebních úřadů může pro ekonomiku znamenat podle analýzy vnitra ztrátu až 204 miliard korun, tedy 3,5 procenta HDP.

Dokument varuje, že paralýza úřadů způsobená problémy s přesunem zaměstnanců a materiálu může trvat rok až rok a půl. Pokles produkce podle autorů nebude okamžitý, lze na něj pohlížet jako na ušlý zisk. Při propočtech vycházeli z předpokladu, že milion investovaný ve stavebnictví má potenciál zvýšit produkci ČR až o 3,09 milionu korun. Na riziko, že by mohl nový stavební zákon spojený s přesunem agendy zastavit povolování staveb na rok až dva, upozorňují představitelé spolků měst a obcí.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články