Nařízení o maximální částce příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Dnem 1. 4. 2024 své účinnosti nabylo nařízení vlády o maximální částce příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce. Ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv bylo publikováno pod č. 70/2024 Sb.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Zdravotní znevýhodnění, příspěvek na péči
Foto: Pixabay
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Vláda jím v intencích zákona o zaměstnanosti stanovila maximální částku příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením poskytovaného zaměstnavateli, se kterým Úřad práce České republiky uzavřel písemnou dohodu o jeho uznání za zaměstnavatele na chráněném trhu práce, přičemž určila, že maximální částka příspěvku nově činí 15 700 Kč.

Zrušena byla dosavadní právní úprava prezentovaná nařízením vlády č. 276/2022 Sb., podle nového nařízení se poprvé postupuje při stanovení příspěvku za první kalendářní čtvrtletí roku 2024.

Jak přibližuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, které pro vládu návrh tohoto nařízení připravilo, učinilo tak za účelem řešení akutních potřeb v oblasti zaměstnanosti, a to konkrétně na chráněném trhu práce, přičemž se maximální částka daného příspěvku zvyšuje o 1500 Kč.

Důvodová zpráva pak blíže popisuje, že ze strany zaměstnavatelů osob se zdravotním postižením působících na chráněném trhu práce, ale také zástupců zdravotně postižených osob byl opakovaně vznesen požadavek na zvýšení maximální částky příspěvku v návaznosti na každoroční zvyšování minimální mzdy. Zaměstnavatelé argumentovali tím, že zvyšování minimální mzdy negativně ovlivňuje jejich ekonomiku a také jejich schopnost a možnosti nadále zaměstnávat osoby se zdravotním postižením, zejména ty s nejnižším pracovním potenciálem, a současně poukazovali na růst cenové hladiny způsobující růst cen výrobních vstupů. 

Vláda proto vyhodnotila, že je na místě ze strany státu poskytnout v tomto smyslu adekvátní intervenci, neboť sledovaným cílem politiky zaměstnanosti v této oblasti je především zachování odpovídajícího pracovního uplatnění osob se zdravotním postižením, a to zejména osob s těžším zdravotním postižením.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články