Novela vyhlášky o podmínkách předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění

Dne 21. 11. 2023 byla ve Sbírce zákonů publikována pod č. 334/2023 Sb. vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 306/2012 Sb., o podmínkách předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a o hygienických požadavcích na provoz zdravotnických zařízení a ústavů sociální péče, ve znění vyhlášky č. 244/2017 Sb.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Fotolia
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Ministerstvo zdravotnictví k této rozsáhlé novele o bezmála osmi desítkách změnových bodů přibližuje, že byla zpracována v souvislosti s potřebou aktualizovat seznam nemocí, při nichž se nařizuje izolace ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče, a nemocí, jejichž léčení je povinné, v souladu s požadavky aktuální klinické praxe, stejně tak jako s potřebou zpřesnit některé hygienické požadavky na provoz zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb včetně sjednocení terminologie ohledně zařízení sociálních služeb. 

Důvodová zpráva blíže vysvětluje, že zmíněná reflexe nejnovějších poznatků z klinické praxe umožní u vybraných infekčních onemocnění, u kterých je doposud stanovena povinná izolace ve zdravotnickém zařízení lůžkové péče, na základě individuálního hodnocení rizik izolaci i v jejich vlastním sociálním prostředí. To má mít pozitivní vliv na zvládání dopadů nařízené izolace, a to nejen z pohledu psychického stavu pacienta, který je v procesu léčby nesmírně důležitý, ale i na efektivnější využití lůžkové kapacity infekčních a dermatovenerologických oddělení a oddělení tuberkulózy.

Pokud jde o sjednocení terminologie zařízení sociálních služeb s ostatními právními předpisy regulujícími oblast sociálních služeb a o drobné upřesňující změny v některých ustanoveních týkajících se hygienických požadavků na provoz zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb, ty mají vést ke zkvalitnění kontrolní činnosti orgánů ochrany veřejného zdraví v rámci státního zdravotní dozoru prováděného v těchto zařízeních. 

Akcent novela klade rovněž na elektronizaci ve zdravotnictví, jež má přispět ke zrychlení, zefektivnění a zkvalitnění systému hlášení jednotlivých infekčních onemocnění. Jak popisuje důvodová zpráva, doposud byla většina povinných hlášení umožněna výhradně papírovou formou prostřednictvím příslušného tiskopisu, popřípadě telefonicky nebo faxem. Prakticky nulová reflexe současných možností elektronizace hlášení se naplno projevila především v době pandemie onemocnění covid-19. Zakotvení systému elektronického hlášení infekčních onemocnění bude mít, dle ministerstva, za následek zefektivnění a zkvalitnění celého systému hlášení a přiblížení se mezinárodním standardům.  

Vyhláška své účinnosti nabývá, ovšem s výjimkou některých ze svých ustanovení, dnem 1. 1. 2024.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články