Nově upravuje pravidla přístupu podnikatelů k preventivní restrukturalizaci. Jde přitom o projev transpozice evropské směrnice 2019/1023 o rámcích preventivní restrukturalizace, o oddlužení a zákazech činnosti a opatřeních ke zvýšení účinnosti postupů restrukturalizace, insolvence a oddlužení, zákonodárce jím rovněž navazuje na přímo použitelné evropské nařízení 2015/848 o insolvenčním řízení.
V podrobnostech vymezuje přípravu restrukturalizace včetně restrukturalizačního plánu, restrukturalizační řízení, veřejnou preventivní restrukturalizaci, restrukturalizační rejstřík, nástroje včasného varování, pokyny k vypracování restrukturalizačního plánu, dozor Ministerstva spravedlnosti či přestupky restrukturalizačního správce.
Důvodová zpráva k okolnostem přijetí této nové právní úpravy popisuje, že instituty restrukturalizace či preventivní restrukturalizace nejsou českému právnímu prostředí zcela neznámé; jejich praktická realizace ovšem probíhala zcela mimo institucionalizovaný rámec a odehrávala se na úrovni obecného závazkového práva a práva obchodních korporací. Ekvivalentní mechanismy jako institut preventivní restrukturalizace v českém právním řádu chyběl a jedinou možnost restrukturalizace a „globálního restartu“ obchodního závodu představoval institut reorganizace podle insolvenčního zákona.
Dle zákonodárce však insolvenční řízení vykazuje řadu specifických znaků, pro které se k dosažení příslušných cílů nehodí, když je především určeno pro dlužníky, kteří se nachází ve stavu úpadku nebo alespoň hrozícího úpadku, přičemž jeho účelem není primárně zachránit obchodní závod podnikatele, nýbrž uspořádat majetkové vztahy dlužníka vůči osobám dotčeným jeho úpadkem nebo hrozícím úpadkem s cílem dosáhnout co nejvyššího uspokojení pohledávek dlužníkových věřitelů; zachování a obnova provozu obchodního závodu podnikatele je pouze sekundárním cílem.
Proto byl přijat zákon, jehož cílem je umožnit podnikatelům ve finančních obtížích pokračovat v podnikání, resp. jim umožnit určitý „ekonomický restart“, a to prostřednictvím flexibilního nástroje, který nabízí širokou paletu restrukturalizačních opatření. Preventivní restrukturalizace by tedy měla být procesem včasného ozdravění podnikatele, u kterého byla včas rozpoznána podniková krize a u kterého tato krize ještě nedospěla do stádia úpadku. Preventivní restrukturalizace by tak měla směřovat k odvrácení (předejití) úpadku, nikoliv k jeho řešení, jemuž se věnuje insolvenční zákon.
Diskuze k článku ()