V návaznosti na přímo použitelné evropské nařízení 2019/880 o vstupu a dovozu kulturních statků v podrobnostech upravuje další podmínky pro vstup a dovoz kulturních statků na celní území Evropské unie pro účely jejich zachování a postup při vracení kulturních statků, které opustily území země, v níž byly vytvořeny nebo objeveny, v rozporu s právními předpisy této země.
Důvodová zpráva vysvětluje, že kulturní statky tvoří součást světového kulturního dědictví a jsou významné nejen z hlediska kulturního a uměleckého, ale i historického, vědeckého a vzdělávacího; kulturní dědictví má význam pro národní i evropskou identitu a je v Evropské unii tradičně chráněno a uchováváno jako odkaz budoucím generacím. Členské státy proto chrání jak své vlastní kulturní statky, tak i kulturní statky ostatních členských států a navzájem se snaží v této oblasti v zájmu dosažení co nejvyšší účinnosti spolupracovat, pročež byla přijata rovněž výše uvedená evropská legislativa.
Pokud jde o českou vnitrostátní právní úpravu, problematiku ochrany kulturních statků, včetně jejich dovozu, vývozu, prodeje, navracení nelegálně vyvezených statků apod. upravují zejména zákon č. 71/1994 Sb., o prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty, zákon č. 101/2001 Sb., o navracení nezákonně vyvezených kulturních statků, či zákon č. 214/2002 Sb., o vývozu některých kulturních statků z celního území Evropské unie, ochrana kulturního dědictví je pak předmětem také např. zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, zákona č. 122/2000 Sb., o ochraně sbírek muzejní povahy, či zákona č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě.
Právě publikovaný zákon byl pak přijat z důvodu adaptace českého právního řádu na výše uvedené evropské nařízení, přičemž deklarovaným smyslem právní úpravy obsažené jak v nařízení, tak v zákoně, je přispět k zachování kulturního dědictví lidstva. Zákon má přitom představovat prozatím jen částečnou implementaci nařízení vztahující se ke kulturním statkům uvedeným v části A přílohy nařízení, mezi něž náleží například vzácné sbírky nebo vzorky zoologické, botanické, mineralogické a anatomické a předměty paleontologické povahy, statky související s historií, včetně historie vědy a techniky, historie vojenství a společnosti, s životem významných představitelů národa, myslitelů, vědců a umělců a s události národního významu, archeologické vykopávky (prováděné oprávněně a tajně) a archeologické objevy na pevnině či pod vodou, starožitnosti starší 100 let, jako například razidla, mince a ryté pečeti, předměty umělecké hodnoty, jako jsou obrazy, malby a kresby zhotovené zcela ručně, původní díla sochařského umění a plastiky či původní rytiny, tisky a litografie, ale také vzácné rukopisy a prvotisky, staré knihy, dokumenty a publikace, které jsou předmětem zvláštního zájmu, poštovní, kolkové a podobné známky, kusy nábytku starší 100 let, staré hudební nástroje, ale i mnohé další.
Diskuze k článku ()