Trestní obtěžování: jak fungují stalkeři | Webinář

Fenomén stalkingu, či trestného obtěžování, si mnoho z nás stále spájí s titulky časopisů 90. let a obsesivními fanoušky přeskakující ploty domů slavných osobností.

Foto: Redakce

Stalking se ovšem už dávno z neduhu slávy rozšířil na celospolečenský problém, jemuž během života čelí 17-30 % žen a 4-12 % mužů zemí západního světa. Nástroje této specifické formy agrese jsou původně běžné a legální – telefonáty, zprávy nebo dary. Pod náporem silných emocí může ovšem pachatel situaci eskalovat od pronásledování, vandalismu až po přímý pokus o ublížení na zdraví. Oběť chorobně neodbytné pozornosti žije v soustavní úzkosti, ve strachu o svůj život se izoluje od nejbližších a mění práci či bydliště. Co vede k posedlosti jiným člověkem? Jak rozeznat stalkera a jak se před ním ubránit? Poznejte fenomén stalkingu z pohledu kriminální psychologie v osvětové přednášce psychologa a bezpečnostního analytika Ondreje Kubíka! 

V přednášce si přiblížíme:

- co je stalking a jaký je jeho původ
- jaký je rozsah tohoto jevu
- jaké jsou charakteristiky pachatele a oběti, jejich vzájemné interakce
- jak analyzovat a reagovat na hrozby
- jaké jsou postupy, jež by měly dodržovat orgány činné v trestním řízení
- jak probíhá profilování pachatelů v případě pronásledování
- jaká je funkce soudního psychologa v případech pronásledování
- jak zacházet s oběťmi pronásledování a pachateli trestných činů
- jaké jsou možnosti anti-stalkingových strategií

Mgr. et Mgr. Ondrej Kubík, Ph.D.
je slovenský kriminální psycholog, právník a bezpečnostní analytik. Kubík je uznávaný expert na psychologické posuzování věrohodnosti, vyšetřovací a kriminální psychologii, psychologii práva, psychologii propagandy, psychologii extrémismu, technologii propagandy a psychologii informační bezpečnosti. Víc jak deset let působil jako odborný konzultant Policejního sboru – kriminální psycholog na účely psychologického posuzování věrohodnosti výpovědí svědků, podezřelých a obviněných. V současnosti se zabývá problematikou psychologie manipulace lidského chování, psychologií propagandy a extrémismu, experimentální a provokační propagandou a technologií informační války v kontextu mezinárodního práva ozbrojených konfliktů a mezinárodního práva informační bezpečnosti.

?️ 16. 6. (středa)

? Start: 19:00 hod.

? Vstupenky: bit.ly/TrestniObtezovani1606

Více info: https://www.fb.com/events/517682482754013

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články