Menu

Aktuality

Jaké právní otázky nejvíc trápí primátory a starosty a jak je mají řešit? Téma II. právní konference tento týden v Brně.

AktualitySvaz měst a obcí15.01.2017
Svaz měst a obcí15.01.2017

PRAHA, 16. ledna 2017 – Legislativní smršť. Tak primátoři a starostové často označují kreativitu tuzemských zákonodárců. Na akcích, které pořádá Svaz měst a obcí ČR, mimo jiné říkají: "Sotva se jeden právní předpis naučíme, přestane platit a musíme pracovat podle nového znění. Kdo se v tom má vyznat?" Na časté změny legislativy a potřeby primátorů, starostů, zastupitelů, tajemníků a dalších pracovníků úřadů reaguje Právní konference Svazu měst a obcí ČR. Druhý ročník se pod záštitou Ministerstva spravedlnosti uskuteční už tento čtvrtek a pátek na brněnském výstavišti v rámci veletrhů GO a REGIONTOUR.

Akce, které se loni zúčastnilo na 200 lidí, má za cíl informovat zástupce samospráv o aktuálním dění v právní oblasti a nastínit plánové záměry. Má také zdůraznit, na co si dát pozor, aby představitelé měst a obcí postupovali podle platné legislativy. Koná se v Brně jako v přirozeném centru práva České republiky. Právě zde totiž sídlí významné soudy a další úřady (například Ústavní soud, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ombudsman apod.) specializované na legislativu.

"Datum konání II. právní konference v rámci mezinárodních veletrhů průmyslu cestovního ruchu a turistických možností v regionech GO a Regiontour jsme volili proto, aby starostové mohli během jedné cesty do Brna načerpat co nejvíce užitečných informací z oblastí, které každý den řeší," říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: "Vítáme, že na naši akci přislíbili účast dva ministři - ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jan Chvojka. Snad i díky nim bude platit příslib premiéra z naší Celostátní finanční konference, že vláda do konce volebního období nechystá žádnou další legislativní smršť."

Právo se týká všech oblastí lidského života. Nemusí se přitom jednat o akademickou znalost oboru, ale o praktický přístup, o němž se - s nadsázkou a zjednodušeně - dá říci v duchu klasického citátu: "Někdo ukradl spravedlnost a ukryl ji do práva". 

"Svaz měst a obcí ČR by měl kromě vzdělávací role nejen v oblasti práva vytvářet také spojovací most mezi státem, justicí a samosprávou. Proto i na II. právní konferenci vystoupí experti na legislativu z ministerstev, soudů a úřadů specializovaných na konkrétní legislativní pravidla," říká místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Velkého Oseku Pavel Drahovzal a dodává: "Debatovat se bude - na základě podnětů přímo z měst a obcí - o přestupkovém a shromažďovacím právu, obecní policii, zákoníku práce, registru smluv, veřejných zakázkách, pozemních komunikacích, stavebním zákonu, zvířatech v obcích aj."

Generálním partnerem Právní konference je T & F International Finance SE. Odborným partnerem společnost Wolters Kluwer, partnery pak společnosti Apeiron advisory, Empemont a QCM.

Více informací včetně programu II. právní konference najdete na:

http://www.smocr.cz/cz/nase-akce/pravni-konference/pravni-konference-2017/default.aspx

Uskuteční se 19. a 20. ledna 2017 v Brně.

Pro další informace kontaktujte:

Štěpánka Filipová, Svaz měst a obcí ČR, mediální zastoupení, mobil: 724 302 802, e-mail: filipova@smocr.cz

0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři