Celý projekt zaštítila a zorganizovala ELSA, mezinárodní, nezisková, nepolitická a nezávislá organizace sdružující studenty práv a mladé právníky po celé Evropě za účelem profesního i osobního rozvoje. Lokální skupina ELSA Brno se pyšní dvacetiletou historií a ročně pořádá nespočet akademických akcí na půdě Právnické fakulty Masarykovy univerzity, mezi které patří například soutěže v simulovaném soudním jednání, panelové diskuze, semináře a konference, workshopy na time a stress management, ale i sociální aktivity, například již tradiční Ples studentů Právnické fakulty. Letos bylo ovšem naším největším projektem právě regionální kolo John H. Jackson Moot Court Competition.
Celá soutěž se skládá z 6 regionálních kol, která probíhají po celém světě. Vítězné týmy, které vzejdou z regionálních kol, se následně utkají ve finále v sídle Světové obchodní organizace v Ženevě. Našeho regionálního kola se zúčastnilo 70 soutěžích v 15 týmech ze všech koutů Evropy a spravedlivé hodnocení jejich výkonů zajistilo 12 panelistů, kterými byli právníci z WTO a další světoví odborníci na poli práva mezinárodního obchodu. O hladký průběh celé akce se postaralo více než 30 členů ELSA Brno.
A jak celý týden vlastně probíhal?
V pondělí 2. března večer došlo k oficiálnímu zahájení celé akce následované proslovy, avšak nejdůležitější část zahájení tvořilo rozlosování týmů do dvou dnů tak, aby v rozřazovacích kolech simulovaného jednání vždy jednou hájili stranu navrhovatele a jednou stranu odpůrce.
Druhý den již naplno začala rozřazovací kola simulovaného jednání, kterých se účastnili panelisté, v roli soudců, týmy účastníků a timekeepeři, kteří dohlíželi na procedurální pravidla a dodržování časových limitů jednání. Každý z týmů dostal přidělený časový limit, během kterého měl za úkol prezentovat a obhájit své stanovisko, a jelikož se týmy skládaly z více účastníků, každý tým si nastavil, kolik minut bude mluvit který člen v které části. Během tohoto času se ovšem mohli panelisté libovolně týmů ptát na doplňující otázky k jejich argumentaci. Týmy tak musely prokázat nejen vzornou přípravu, nýbrž i schopnost pohotově reagovat. Po této části měl ještě každý z týmů pět minut, které mohl využít jako reakci na protistranu. Následně se panelisté odebrali do soukromí, kde rozhodovali o ohodnocení týmů. Po svém návratu poskytli týmům feedback, s čím byli spokojení a co by naopak potřebovalo zlepšit.
Jelikož se regionální kolo konalo právě v moravské metropoli, byla by škoda neumožnit panelistům poznat krásy Moravy a Brna. Večer téhož dne proběhla s panelisty a organizátory velmi příjemná degustace výborných moravských vín, jež samovolně vyústila i do degustace českého piva ve vyhlášených podnicích v centru města.
Středa byla opět plná pleadingů, večer následovala slavnostní recepce sponzorů, na níž byli představeni partneři celé akce. V rámci večerního programu byli vyhlášeny i čtyři týmy postupující do semifinále. Recepce se nesla v uvolněné atmosféře a pro týmy, které již nemusely další den jednat, přinesla vítaný odpočinek.
Z uplynulých dvou dnů vzešla čtveřice nejlepších týmů, jež se utkala v semifinále, jež proběhlo v budově Nejvyššího správního soudu. Semifinále, stejně jako odpolední finále, byla přístupna veřejnosti. Neúspěšné týmy spolu s panelisty, kteří nehodnotili tato kola, měli možnost jít po stopách brněnských pamětihodností, vidět Ústavní a Nejvyšší soud, slavný brněnský orloj, Janáčkovo a Mahenovo divadlo, Zelný trh a náměstí Svobody, poslechnout si pověsti o Staré radnici a samozřejmě nesměli vynechat ani Špilberk.
Finalisté, tedy vítězové semifinálových kol, se střetli odpoledne téhož dne opět v budově Nejvyššího správního soudu před sedmičlenným senátem panelistů. Po finále zazněl feedback od panelistů a vítězný tým byl vyhlášen až na následné award dinner, která byla vrcholem celé akce. Červnového finále v sídle Světové obchodní organizace v Ženevě se však zúčastní nejen vítězný tým, nýbrž všechny týmy, které postoupily do semifinále.
Celá akce byla nezapomenutelným zážitkem jak pro účastníky a panelisty, tak i pro organizátory. Přinesla obohacení nejen na profesní úrovni, ale poskytla možnost k setkávání studentů práv a mladých právníků z odlišných koutů Evropy. Všichni zúčastnění si z ní odnesli spoustu zkušeností, které budou moci využít ve svých studijních i pracovních životech, a samozřejmě nespočet krásných vzpomínek na moravskou metropoli.
Vítězným týmům přejeme za ELSA Brno hodně štěstí do finálového klání a děkujeme všem partnerům akce, díky kterým jsme mohli tak prestižní akci mezinárodního rozměru uspořádat!
Diskuze k článku ()