Kampaň Ne množírnám! chce změnit legislativu o chovu psů

Praha 8. prosince (ČTK) - Iniciativa Ne množírnám! se snaží změnit legislativu týkající se chovu psů, považuje ji za nedostatečnou. Iniciativu bojující proti takzvaným množírnám podpořilo podle jejích organizátorů zatím víc než 16.000 lidí. Požadují povinné čipování psů, centrální registr, kde by byli zapsáni všichni psi, zákaz prodeje štěňat bez průkazu původu na inzertních portálech a zvýšení pravomocí veterinární správy. Novinářům to dnes řekla spoluautorka projektu Miroslava Josefíková.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Tým odborníků pracuje na finální podobě návrhu změny zákona a bude usilovat o jeho předložení v Poslanecké sněmovně a projednání na začátku příštího roku. Hlavní problém je podle veterinářky Martiny Načeradské v tom, že zákon množírny nijak nedefinuje. Často jimi bývá sklep nebo opuštěný kravín, kde zvířata trpí v nevyhovujících podmínkách. Jsou zavřena v malých klecích, žijí ve vlastních výkalech a trpí nedostatkem potravy. Štěňata jsou odebírána příliš mladá. Katastrofální zdravotní stav se pak s nimi i přes veterinární pomoc táhne celý život.

To, že je pes z množírny, se podle Načeradské pozná například tak, že jeho majitelé nepustí kupujícího do bytu, prodává se bez smlouvy nebo že kupující nevidí fenu, která je matkou štěňat.

Iniciativu podporují například zpěvačky Marta Kubišová a Lucie Bílá, herci Saša Rašilov nebo Jana Stryková. "Moje fenka Babeta měla štěstí, že když v množírně přestala rodit mláďata, neskončila živá ve studni, jak se někdy stává. Získala jsem ji v dezolátním stavu, celý život žila v kleci a dodnes není schopna normálního života. Lidé by měli vědět, co se v množírnách děje," vysvětlila Stryková, proč se stala tváří kampaně.

Podle organizátorů iniciativy je problém i v tom, že zákon nepřesně formuluje, co je týrání zvířat. Chov psů a koček je volná živnost, nejsou tedy potřeba žádné znalosti ani dovednosti. Vyhláška sice stanovuje, jak často může fena rodit, ale to chovatelé obcházejí. "Musí být zavedeny vysoké sankce jak pro chovatele, tak pro veterináře, kteří se ke zvířatům nevhodně chovají. Zvířata musí být odlišena od zboží a musí se zavést nároky na chovatele," doplnila Načeradská cíle kampaně. Informováni potřebují být i kupující, kteří kvůli snaze ušetřit množírny podporují, řekla Načeradská. "Kde není poptávka, není nabídka," uzavřela.

Velká podpisová akce za návrh změny zákona se uskuteční 13. prosince v pražském hotelu DAP.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články