Menu

Aktuality

Lidé ze severu a východu Čech se málo odvolávají proti rozsudkům

AktualityČTK17.07.2017
ČTK17.07.2017

Lidé z Ústeckého kraje a z východu Čech využívají možnost podat odvolání proti nepravomocným rozsudkům mnohem méně, než se odvolávají účastníci trestních i civilních řízení z jiných částí země. Ministerstvo spravedlnosti bude zkoumat, zda tamním obyvatelům nechybí dostatečný přístup k bezplatné právní pomoci.

Analýza, kterou si ministerstvo nechalo zpracovat, ukázala nepoměr v četnosti odvolání podaných loni v jednotlivých krajích. U civilního řízení byla míra odvolání nejvyšší v Praze (7,1 procenta) a nejnižší v Ústeckém kraji (3,5 procenta). U trestního řízení platí totéž, kdy v Praze a Středočeském kraji je míra odvolání 30,6 procenta a v Ústeckém kraji jen 16,7 procenta. Málo odvolání navíc vykazují i některé okresní soudy ve východních Čechách.

"To je jev, u kterého si nejsme jisti příčinou. Klademe si otázku, zda to není nějaký systémový problém, například zda tam nechybí přístup k právní pomoci," uvedl Pelikán. Autoři statistické zprávy napsali, že jev zřejmě částečně souvisí s rozdílnou agendou soudů a s rozdíly v socioekonomických ukazatelích. "Uspokojivě se tím ovšem takto markantní rozdíl vysvětlen být nezdá," podotkli.

Zatímco vysokou četnost odvolání v Praze a okolí ministerstvo očekávalo, protože v oblasti se často řeší složitější případy a spory o vyšší sumy peněz, nízké procento využití odvolání v některých okresech úřad překvapilo. Ministr poukázal na to, že odvolání se podle statistik často nevyužívá v okresech, které mají největší problémy s délkou soudního řízení. "Například na Ústecku je výrazně nižší počet odvolání i v trestních řízeních, což je nečekané," poznamenal.

V trestních řízeních u okresních soudů se účastníci odvolávají několikanásobně častěji než v řízeních civilních. U několika okresních soudů je v porovnání se zbytkem ČR míra odvolání v trestních věcech extrémně nízká - konkrétně na Děčínsku (7,1 procenta), Pelhřimovsku (9,1 procenta) a Ústecku (9,8 procenta). Nejvyšší míra odvolání je naopak u Obvodního soudu pro Prahu 6, kde lidé napadnou téměř polovinu trestních rozhodnutí (47 procent).

V civilních sporech eviduje ministerstvo vůbec nejnižší míru odvolání na Chomutovsku (1,9 procenta) a Novojičínsku (2,6 procenta). Naopak zdaleka nejvíce odvolání loni obdržel Obvodní soud pro Prahu 2 (22,3 procenta), následuje Semilsko (9,6 procenta) a Praha-západ (9,2 procenta). U prvně zmíněného pražského soudu je vysoká míra odvolání dána tím, že velkou část jeho agendy tvoří spory se státem za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci, například nezákonným stíháním nebo nepřiměřenou délkou soudního řízení.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři