Ministerstvo předloží zákon o kultuře, má zakotvit podporu státu

Praha 14. října (ČTK) - Ministerstvo kultury připravuje zákon o kultuře, který před parlamentními volbami slibovala ČSSD. Přestože v oblasti kultury existují zákony upravující jednotlivé její obory, podle předkladatelů zákona chybí obecná norma, která by odpovídala třeba zákonu o podpoře výzkumu a vývoje nebo o podpoře sportu. Návrh zákona je do 24. října v připomínkovém řízení, zjistila dnes ČTK z knihovny připravované legislativy. Účinnost zákona se navrhuje k 1. říjnu 2015.

Česká tisková kancelář

Zákon má podle důvodové zprávy vymezit význam kultury, vymezit úkoly ministerstva a krajů v oblasti kultury a upravit zákonem tvorbu kulturních politik. Podle vzoru konzultačních orgánů v jiných oblastech by měl dát také vzniknout Radě pro kulturu a pomoci tomu, aby se v kultuře lépe rozdělovaly státní peníze.

Kromě norem s obecnější platností, jako jsou Listina základních práv a svobod či ústava, se oblasti kultury týkají zákony o Státním fondu kultury, o ochraně muzejních sbírek, o navracení nezákonně vyvezených kulturních statků, o podpoře kinematografie, památkový zákon, autorský zákon, knihovní zákonzákony o provozování rozhlasového a televizního vysílání, o neperiodických publikacích či tiskový zákon. Přesto se předkladatelé navrhovaného zákonadomnívají, že v Česku chybí obecná zastřešující norma.

"V českém právním řádu tedy není na úrovni zákona obecně vyjádřeno, že kulturu stát podporuje, přestože v jiných oblastech takové normy existují (výzkum a vývoj, sport). Jeví se jako žádoucí, aby byl právní řád symetrický. Pokud stát prostřednictvím norem mimo jiné formuluje společenské zájmy, mělo by se takové vyjádření týkat nejen některých zájmů, ale i kultury," stojí v důvodové zprávě. A zatímco v kompetenčním zákoně je vymezena působnost ministerstva kultury, není zákonem upravena vzájemná působnost ministerstva a krajů, případně obcí. Zvažovaná úprava by měla vztah veřejné moci na úrovni států a krajů či obcí rozvíjet, respektive definovat hlavní úkoly v kulturní oblasti.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu