Návrh vládní strategie: V rozhodovacích pozicích aspoň 40 pct žen

Praha 30. října (ČTK) - Dosažení aspoň 40 procent žen ve vedení státu a firem plánuje v návrhu své strategie pro rovnost žen a mužů do roku 2020 vláda. Pomoci k tomu mají takzvaná pozitivní opatření, tedy třeba kvóty. Materiál počítá i s kroky ke srovnávání propasti mezi výdělky žen a mužů a k přilákání více mužů do učitelské profese či k péči o děti a starší generaci. Dokument se kabinet chystá projednávat v pondělí.

Česká tisková kancelář
Foto: Shutterstock

Česko v různých mezinárodních srovnáních podmínek žen a mužů končívá hluboko pod polovinou žebříčku. Ve výroční zprávě Global Gender Gap Report 2014, kterou tento týden zveřejnilo Světové ekonomické fórum (WEF), se v hodnocení rovnoprávnosti pohlaví ČR znovu propadla. Mezi 142 zeměmi byla až 96. Důvodem jsou hlavně velké rozdíly mezi výdělky žen a mužů a nízké zastoupení žen v politice.

Podle návrhu vládní strategie by podíl žen na řízení státu a firem měl citelně vzrůst. Hlavním cílem je "dosažení míry zastoupení žen v rozhodovacích pozicích ve veřejné i soukromé sféře minimálně na úrovni 40 procent". Pomoci by k tomu měla takzvaná pozitivní opatření. Patří mezi ně i kvóty. Podle chystané novely volebního zákona by se využily při sestavování kandidátních listin. Vládní lidovci už v létě zavedení kvót odmítli. Také obsazování vysokých postů by se mělo podle návrhu strategie řídit "podle objektivních a transparentních" pravidel, která se stanoví. Týkat by se to mělo i soukromého sektoru.

Dalším z cílů strategie je zvýšit zaměstnanost žen a snížit rozdíly ve výdělcích žen a mužů. Kabinet plánuje víc dohlížet na dodržování předpisů a stejného odměňování za stejnou práci. Počítá se i se zaváděním genderových auditů. V návrhu je i zmínka o boji proti sexuálnímu obtěžování na pracovišti.

Ke slaďování zaměstnání a rodiny má přispět dostatek míst ve školkách i větší nabídka zkrácených úvazků a flexibilních možností práce. Kabinet plánuje podporovat rodiče malých dětí, kteří nastoupí do práce. Motivovat chce firmy, které otce a matky zaměstnají. Návrh počítá i s bonusem pro rodiče, kteří se na rodičovské vystřídají.

Rovný přístup by se měl promítnout i do škol. Učebnice by měly obsahovat texty s ohledem na rovnost pohlaví. Překonávat by se měly i stereotypy při výběru povolání. Počítá se s opatřeními, která by přitáhla do učitelských řad muže.

Strategie se zmiňuje také o porodních asistentkách. Podle návrhu by se mohla jejich péče proplácet ze zdravotního pojištění. Bylo by také možné volit si místo porodu. Oběti protiprávních sterilizací by se mohly dočkat odškodnění a mohly by mít nárok na bezplatnou právní pomoc. Připravit by se měly i kroky ke snížení počtu znásilnění, proti domácímu násilí, obchodu s lidmi, stalkingu a kyberšikaně.

Autoři navrhují také to, aby Česko na mezinárodní scéně přistupovalo k otázkám rovnosti pohlaví dlouhodobě jednotně a na agendě EU spolupracovalo. Jednotliví ministři a ministryně by měli každý rok sepsat, jaké kroky jejich resort podnikl. Výslednou zprávu pro kabinet by pak připravil ministr pro lidská práva.

Ženy tvoří 51 procent obyvatel Česka. Ve Sněmovně jim připadá necelá pětina křesel, ve vládě jsou tři ministryně. V představenstvech 60 největších společností na českém trhu tvoří čtyři procenta členů, 51 z těchto firem nemá v představenstvu ženu žádnou. Podle podkladů pro vládu ženy vydělávají v průměru skoro o čtvrtinu méně než muži. Republika tak v EU patří ke státům s největším rozdílem. Nejvyšší propad v osmadvacítce je i mezi zaměstnaností matek a bezdětných. ČR má také nejvíc žen mezi chudými nad 65 let, uvádí se ve strategii. Podle ní sice mnohá opatření v českém právním řádu jsou, rovnost je prý ale třeba zajistit "nejen formálně, ale i fakticky".

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články