Nevládní organizace chtějí změnit přístup Česka k uprchlíkům

Praha 16. září (ČTK) - Podmínky v českých zařízeních pro uprchlíky jsou podle nevládních organizací nevyhovující. Špatná situace je zejména v zajišťovacích zařízeních, kde si uprchlíci stěžují třeba na zabavování peněz a mobilů. Vyzývají proto ministerstva vnitra, školství, spravedlnosti a práce, aby společně s odborníky z nevládního sektoru vydala společnou instrukci, která by nastavila bezpečné a humánní podmínky pro všechny fáze kontaktu s migranty, kteří se v Česku ocitnou. Zástupci organizací to dnes uvedli na tiskové konferenci.

Česká tisková kancelář
Jízdenková kauza
Foto: Shutterstock

Česko podle nevládních organizací nedokáže uprchlíkům zajistit odpovídající ochranu. Uprchlíci jsou prý také často zbavováni svobody protiprávně, stát omezuje jejich pohyb, zabavuje jim peníze a umísťuje je do detenčních zařízení, kde jsou nehumánní a ponižující podmínky. "Trváme na tom, že detence uprchlíků je v rozporu s mezinárodním právem," řekl ředitel Organizace pro pomoc uprchlíků Martin Rozumek.

"Ti lidé musí strpět prostě částečnou nesvobodu, protože porušili zákon, a my se k ním takto chováme, je tam teplo, sucho, mají dost jídla," reagoval pro ČT ministr vnitra Milan Chovanec. Ministerstvo podle něj potřebuje znát identitu lidí, je to standardní postup. "Policisté tam jsou tehdy, pokud tam jsou nějaké problémy. Že by asistovali u výdeje jídla automaticky, to prostě není pravda," dodal.

Podle Rozumka existuje několik rozsudků tuzemských soudů, které rozhodly, že uprchlíci byli v zařízeních zajištěni nelegálně. Vnitro to už dříve odmítlo a trvá na tom, že běženci, kteří jsou na českém území neoprávněně, policie zadržuje oprávněně. Proti několika opačným rozhodnutím soudů se brání kasačními stížnostmi. Argumentuje i jinými rozsudky, které naopak dávají postupu policie za pravdu.

"Nerozumím tomu, proč mají tito lidé v detenčních zařízeních tak přísný režim. Je nutné se ujistit i o tom, zda tento režim vyhovuje našim mezinárodním závazkům, zejména Evropské úmluvě o lidských právech, která mimo jiné stanoví minimální standardy zacházení s osobami zbavenými svobody, a jejímž je resort spravedlnosti na vnitrostátní úrovni ochráncem," sdělil dnes ČTK ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ministr například nevidí důvod, proč u sebe zadržení uprchlíci nemohou mít mobilní telefony. Za další problém označuje nedostatek tlumočníků.

Neziskové organizace upozornily na to, že byly zaznamenány případy, kdy byly rozděleny rodiny běženců, které byly následně umístěny do různých zařízení. "Jakékoli umísťování dětí-migrantů a rodin s dětmi do detenčních zařízení přitom hrubě odporuje nejlepšímu zájmu dítěte a jeho právu na příznivý vývoj a v konečném důsledku může vyústit až v nelidské či ponižující zacházení," uvedla právnička Ligy lidských práv Anna Hofschneiderová.

Uprchlíkům se na zveřejněných videích často nelíbilo jejich putování mezi detenčními zařízeními a podmínky, které tam panují. Někteří tvrdili, že přišli o většinu zabavených peněz a neměli pak na další cestu po propuštění ze zajišťovacích zařízení.

Nevládní organizace si stěžují také na přístup k dětem, které by podle nich vůbec neměly v zařízení pro zajišťování cizinců být. Děti by co nejrychleji měly být sloučeny s příbuznými, které mají v zemích EU.

Podle nevládních organizací jsou dosavadní instrukce vůči uprchlíků zejména represivní a měly by se zmírnit. "Apelujeme na to, aby vznikla instrukce, která bude respektovat práva a která bude založena na lidskoprávním a humánním přístupu," uvedla Hofschneiderová. Organizace chtějí také lobbovat u ministrů či poslanců.

mar rot fsl

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články