Nové europoslance čeká obchod, klima a mnoho dalších témat

Podoba unijního rozpočtu, obchodní smlouva se Spojenými státy nebo výše klimatických cílů do roku 2030 jsou jen některé body agendy, která v příštích měsících čeká 751 nových poslanců Evropského parlamentu. Poprvé se ale nově zvolení europoslanci sejdou na ustavující schůzi až na počátku července.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Před konkrétními věcnými tématy ale je totiž čeká zábavná disciplína, kterou v Bruselu vždy obestírají nejrůznější spekulace a diskuse. Bude potřeba vybrat nového předsedu Evropské komise, poté "grilovat" kandidáty do jeho týmu a nakonec komisi jako celek schválit.

V nynějších volbách velké evropské frakce nabídly voličům své kandidáty do čela komise. Zda se kandidát vítězné "rodiny" nakonec šéfem komise skutečně stane, ale bude záležet také na názoru členských zemí osmadvacítky. Slyšení kandidátů do komise by se měla odehrát v září a hlasovat by se mohlo v říjnu tak, aby komise začala pracovat od listopadu. Je však otázkou, zda se to skutečně stihne.

Podle lisabonské smlouvy, kterou se nyní evropské instituce řídí, má nyní parlament se členskými zeměmi rovnocenné slovo při přijímání unijního rozpočtu. Ekonomické otázky v širším slova smyslu budou na parlamentní agendě nepochybně dál výrazné i přes ustupující hospodářskou krizi a v zásadě už minulým parlamentem dokončenou práci na podobě bankovní unie.

S hospodářstvím a konkurenceschopností unijních zemí je úzce spojeno téma klimatických cílů do roku 2030, kdy končící parlament žádal přijetí tvrdších závazků, než které navrhovala Evropská komise. Své slovo ještě neřekl unijní summit a konečné rozhodnutí by mělo padnout do října.

Otázka souvisí kromě mnoha dalších věcí také s problematikou závislosti EU na importu energetických surovin, která se palčivě ukázala v nynější ukrajinské krizi a zhoršení vztahů s Ruskem. Zrovna v zahraniční politice unie je ale role europarlamentu i podle nynějších pravidel omezená.

Často diskutovaným předvolebním tématem je komplikované dojednávání rozsáhlé dohody o volném obchodu s USA, označované jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Především levicové strany hovoří o údajně netransparentním vyjednávání a obavách z uvolnění vysokých standardů ochrany spotřebitelů.

Mezi dalšími tématy, které na nové či staronové europoslance čekají, je také několik otázek "digitální" agendy, část z nich souvisí též s TTIP. Už minulý parlament byl pobouřen aférou s americkým sledováním evropských telefonních hovorů a datových toků, lepší ochrana dat v agendě tedy chybět nebude. Otázkou zůstává osud návrhu, aby velké firmy musely občanům umožnit "být zapomenut" na internetu. Dokončit bude také potřeba jeden z předvolebních taháků, tedy zrušení poplatků za roaming.

Především pro jižní země EU - a Itálie bude unii v druhé polovině tohoto roku přímo předsedat - je pak významná otázka nelegální migrace ze severní Afriky či Blízkého Východu a snaha ji omezit.

zdroj ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články